Sledovat rozhovory Stehlíka s Gromanem nebo číst jejich knižní vydání bylo zajímavé, byl to hluboký ponor do konkrétního tématu, pokaždé jsem ale litoval, že od nich nevyšly nějaké ucelené dějiny dvacátého století. Ty by musely být skvělé! Několikrát jsem se i díval na publikační činnost Michala Stehlíka, ale to byly samé Dačice nebo Babice a pro laickou veřejnost nic. Až teď jsem se dočkal – a ty dějiny skvělé opravdu jsou. Srozumitelně, čtivě a přitom bez zjednodušování ukazují příčiny a nevyhnutelnost, kořeny událostí sahající hluboko do předchozích etap.
Nejcennější jsou nezaujatá hodnocení a upozornění, která bourají zažité představy, klišé nebo „svaté obrazy“. Tak u První republiky konstatuje, že předpoklady pro její zhroucení byly přítomné už v době jejího vzniku:
Není však nutné hovořit pouze o problémech, ty všechny musely přijít a nebyly pouze politické, ale i hospodářské a sociální. Nový stát byl však z hlediska české společnosti nesen na euforické vlně získání státní samostatnosti. Rakousko-Uhersko nebylo na konci války z mnoha důvodů udržitelné, a tak vzniklo několik tzv. nástupnických států, které vyjadřovaly touhy tehdejších národů po státní samostatnosti. V případě Československa vznikl ovšem stát, se kterým se ztotožnila drtivá většina Čechů, nikoliv tak Němců, Maďarů, ale ani ne všichni Slováci, Rusíni, Poláci či Židé. Pro samotné Čechy byla naplněna idea vlastní státnosti – Československo pro ně bylo českým státem a dodnes je to tak vnímáno. Pro Slováky byl tento stát lepší variantou nežli zůstat v dosavadním svazku s Maďary, zvláště po zkušenostech posledního půlstoletí, jež byly spjaty s brutální maďarizací. Zároveň si výrazná část obyvatel nové republiky ztotožňovala stát s osobností T. G. Masaryka, který v doslova mytickém příběhu za pomoci legií a svých spolupracovníků jako by přinesl svobodu „zvenčí".
Vznikl stát, který garantoval demokratický systém parlamentní demokracie, ale byl bezesporu fatálně závislý na mezinárodní situaci a poválečném systému. Jedním z hlavních argumentů pro jeho vznik byla na mezinárodní scéně stabilita střední Evropy, svým způsobem ovšem vzniklo z hlediska národností malé Rakousko-Uhersko. Jakmile se začal hroutit poválečný systém, došlo ke konci Československa. I přes ohromnou euforii a silnou společnou státní identitu české společnosti byly vnitřní i vnější předpoklady pro pád tohoto konceptu přítomny již v okamžicích jeho vzniku. (Str. 25)
U Mnichova zmiňuje i Tesařovo vysvětlení (vizte Mnichovský komplex)
Do této logiky Benešova nabídka skvěle zapadala, jenže to byla hra na ostří nože, čehož si byl československý prezident vědom. „Celá myšlenka je krajně nebezpečná, a kdyby se ležérně pustila, byla by to katastrofa,“ uváděl v instrukcích pro Nečase. A byl tu ještě jeden ne nepodstatný aspekt. Beneš svou racionální nabídkou poskytl západním velmocem zásadní argument pro další jednání – Československo je ochotno ustoupit a postoupit Německu sudetská území, i když v menším rozsahu, než se nakonec stalo. Od této chvíle už neřeší, zda to udělat, ale jak a kdy. Tento moment rozrušuje motiv „zrady velmocí“, který pak československá politika dlouhodobě používala. Nemohlo tomu ale být výrazně jinak. Beneš sám totiž o Nečasově misi nemohl později otevřeně mluvit a v zásadě ji musel zapírat, jinak by zpochybnil nárok Československa na obnovu v původních, předmnichovských hranicích. (Str. 73)
U osmašedesátého upozorňuje, jak rozporný a vratký pokus to byl
Reformní pohyb uvnitř komunistické strany i tehdejší československé společnosti postupně dospěl do své vrcholné fáze. Osm měsíců, které byly pokusu o změnu státního socialismu v demokratický socialismus u nás v roce 1968 vymezeny, se stalo dalším z řady výrazných historických momentů, které si dodnes připomínáme. Většinou se ale veřejný obraz pražského jara koncentruje na jeho závěr okupací v srpnu toho roku. Méně už se akcentuje skutečný výkon reformistů nebo reálný dopad toho, co si od pražského jara slibovala KSČ, co média a co společnost jako taková.
Odpůrci reforem přitom nebyli jen ve vedení ostatních zemí Varšavské smlouvy, ale také uvnitř státu a strany a rozhodně nemlčeli. Jednoduchý obrázek sympatických reformistů rozježděných zlými sovětskými tanky se jako obvykle při hlubším pohledu na tehdejší dění komplikuje. (Str. 211)
Ukazuje, že navenek formální přijetí úmluv o lidských právech na helsinské Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v roce 1975 položilo základ změn, protože protestní hnutí jako Charta 77 se na ně začala odvolávat. A podobně zafungovala hnutí pro ochranu přírody, kde se řada mladých lidí vyjadřovala ke stavu společnosti.
Že Gorbačov v Československu v listopadu 89 zakázal sovětské armádě zasahovat jsem věděl, ale že nařídil, aby jednotky případně zabránily ČSLA v zásahu proti demostrantům je pro mě novinka:
Pro následující události bylo zásadní, že Michail Gorbačov po zásahu na Národní třídě zakázal sovětským jednotkám alokovaným v Československu, aby do dění jakkoli zasahovaly. K tomu nařídil, aby případně zabránily československé lidové armádě v zásahu proti demonstrantům. Zásadní opora režimu tak byla ze hry. Aktivovala se naopak nespokojená společnost. Během několika málo dní se ke studentské revoltě připojili umělci – divadla místo představení začala pořádat schůze a informovala o zásahu na Národní třídě. Studenti zformovali stávkový výbor a žádali vyšetření zásahu. (Str. 292)
Ale i tady přináší kniha další důležité upozornění – společensky chyběla katarze a očista, pochopitelně s praktickým problémem nedostatku nových nezatížených lidí, takže společnost ke skutečné demokratizaci přecházela velmi pomalu:
Tím ale, že právě tito lidé v osmdesátých letech už v zásadě neprojevovali nadšenou, ale spíše pasivní loajalitu s režimem, bylo možné předpokládat, že společenská změna není ani jim proti mysli, spíše naopak. A u většiny to navíc tak bezesporu bylo. Převážila tedy kontinuita nad ostrými řezy a předěly. Společnost v zásadě přešla do nových poměrů svobodnější a demokratizovaná hlavně ve svých nárocích na životní podmínky (dalo se cestovat bez překážek daných režimem, podnikat, realizovat se, ale také si, pokud to umožnily rodinné rozpočty, užívat konzumní požitky měrou dosud nepoznanou). Skutečně demokraticky myslící a žijící společností s masivními demokratickými institucemi se ale stávala jen pozvolna, proto také můžeme listopad 1989 označit za bod změny na pomyslné časové ose spíše symbolicky než reálně. (Str. 305)
Dějiny zachycují období mezi 1918 a 1992, tedy od vzniku Československa po jeho rozpad. Každé období nebo přelomový rok má jednak hlavní kapitolu výkladovou, jednak kratší závěrečnou, která dává kontext, vysvětluje důsledky a buduje most pro srozumitelný přechod dál (a také obsahuje většinu výše uvedených citací).
Názvy kapitol:
Kromě srozumitelného a nezjednodušujícího výkladu v knize najdete i fotografie a citace z projevů, dopisů nebo článků – nic důležitého nechybí.
Identifikoval jsem jediný nedostatek, za který dost možná nemohou autoři ale spíše redakce knihy – v několika kapitolách jsou po pravé straně informační sloupky s čísly. A ty jsou tedy zmatené. Třeba na straně 16:
POČET PADLÝCH Z ČESKÝCH ZEMÍ ZA PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY
Celkem lze demografické ztráty za první světové války v českých zemích vyjádřit číslem 910 000 osob.
POČET PADLÝCH NA SLOVENSKU ZA PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY
Počet padlých ze Slovenska 70 000, z toho Slováků 45 000.
To jsem se divil, proč ze Slovenska desetkrát méně, pak jsem i googlil a pak jsem to pochopil – oba odstavce mluví o něčem jiném, demografické ztráty (tedy včetně poklesu sňatečnosti, porodnosti) není počet padlých. Ale někdo jim dal stejný nadpis POČET PADLÝCH
.
Nebo sloupek na straně 153 s počty popravených v politických procesech.
POČET POPRAVENÝCH V POLITICKÝCH PROCESECH 1948-1960
Byl vydán zákon č. 232/48 Sb. o státních soudech, které byly určeny ke stíhání všech druhů protistátní činnosti. Za ni bylo v letech 1948-1968 odsouzeno k vysokým trestům vězení mnoho desítek tisíc mužů a žen, 247 jich bylo popraveno oběšením.
V letech 1949 až 1953 bylo popraveno více než 250 odsouzených, z toho téměř 90% z politických důvodů.
První odstavec mluví o delším období a 247 popravených, druhý o mnohem kratším, a popravených je více než 250. Jak tomu rozumět?
To jsou ovšem jediné drobnosti, spíše nesrozumitelnosti – kniha je jinak skvělá, přečíst (a znát) by ji měl každý.
Odkazy:
STEHLÍK, Michal, GROMAN, Martin. Přepište dějiny (nejen) k maturitě. Praha: JOTA, 2024. ISBN 978-80-7689-327-6.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.