Soukromý nebe je útlá knížka s příběhem dvou rizikových a problematických těhotenství. Jako takovou bych si ji vybíral jen těžko, nebýt toho, že je to prvotina autorky Češtinářek. Ty se mi líbily hodně a tak jsem byl zvědavý, jak předchozí knihu před dvaceti lety pojala.
Hlavní postava Tereza Trhlíková popisuje měsíce strávené v nemocnici, ale prokládá je vzpomínkami na dětství, prvního partnera, kamarádky. Časové úseky se střídají a postupně krystalizuje život snící čtenářky, která si potřebuje a musí realitu obarvovat a překládat. Magické působení budovy nemocnice, svérázné sestričky, lékářky a samozřejmě primář, onen Čaroděj, kterého známe z Češtinářek.
Teprve druhý den při velké vizitě jsem se dozvěděla, že mě inzultoval sám Velký šéf tohoto oddělení, MUDr. Josef Gral. A že se všeobecné těší upřímné přízni a oblibě. Brzy jsem pochopila, proč.
Byl ojedinělý. Krom běžných lékařských povinností, které vykonával jakoby mimoděk a s lehkostí až nepochopitelnou, nabízel totiž svým ovečkám ještě jakousi těžko definovatelnou a těžko vypočitatelnou nadstandardní péči, jejíž hlavní funkce byla bezpochyby obveselovací.
Jeho vizity byly vždycky malým soukromým představením pro jednoho herce a několik vděčných divaček. Už jenom ty vstupy na scénu! Většinou rozrazil dveře, halasně pozdravil a hned na prahu začal komunikovat. Způsob a intenzitu komunikace přitom z velké míry určovala sama pacientka. Zažila jsem jednou, kterak během tří minut kolegiálně uklidnil neurotickou doktorku, která v Nábřežní ležela už druhý měsíc s neustávajícím krvácením, vzbudil v právě potrativší pacientce chuť na další těhotenství a ještě se s ní obřadně rozloučil a nakonec, už na prahu, vesele zahoukal:
Kdybyste něco potřebovala, Trhlíkovic, brnkněte, já se vrátím z dovolený! Jedu do Chorvatska!”
Další jeho specialitou bylo uklidňování. Dokázal i v té nejméně nadějné situaci nabídnout stébélko, kterého se člověk mohl oběma rukama chytit a pevně držet. A taky uměl odpoutat naši pozornost od drsné reality a předat nám něco ze své nevyčerpatelné zásoby energie, jakkoliv byl tento způsob léčby pro jeho pacientky malinko nebezpečný. (Str. 30)
Styl je stejně kolážový jako u Češtinářek, už tehdy byl vyzrálý a zajímavý. Čtení mě bavilo, přestože tomu trochu chybí příběh.
Ačkoliv… dvě úspěšná těhotenství jsou přece dobrá pointa.
Odkazy:
VALÍKOVÁ, Veronika. Soukromý nebe. Praha: Erika, 2004. ISBN 80-7190-350-7.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.