Ota Pavel ve své povídkové knize vzpomíná na život protkaný rybařením. Od nejstarších zážitků, kdy ho jeho bratři s sebou příliš nebrali, ale strejda Prošek mu udělal prut a poradil, kde a jak má chytat, přes pytlačení na rybníku za války, až k poválečnému rybaření na řece. Mluví ale také o svém tatínkovi, společenském a trochu bohémském, a o svých dvou starších bratrech, kteří jako židé museli odejít do koncentráku… a kteří se, jako jen málokdo, také vrátili. Přesto jsou to vzpomínky hořké, všechen strach, bída, hlad…
Nejznámější je asi povídka Zlatí úhoři, o dárku k tatínkovým narozeninám, zázračné chvíli, kdy se úhoři zvednou ze dna a berou cokoliv, co jim naservírujete. A nachytáte jich tolik, že bude stát za to roztopit udírnu.
Úhoři tedy budou jako báseň od nejlepších českých básníků. Bude v nich moře, měsíc, řeka, smrt. A slunce, které nenávidí. Bude v nich omastek přepychu, kdy hodovali v kalných nocích, a bude v nich hlad půstu a nekonečného putování. (Str. 119)
Sbírku jsem si přečetl po letech, a ačkoliv rozhodně není špatná, mám pocit, že Ota Pavel byl trochu přeceňovaný. Čím tak okouzloval? Možná kombinací zemitosti s drobným přesahem. A vzpomínáním, podobným vzpomínkám celých generací. Před revolucí ho znal každý; jak je to asi dnes?
Odkazy:
PAVEL, Ota. Jak jsem potkal ryby. Praha: Městská knihovna v Praze, 2020. ISBN 978-80-274-0737-8.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.