Wuwejův zápisník

Luigi Odello: Milovník kávy

12.03.2023 19:22, Wu | knihy | výběr z knih | labužník | komentáře -
obálka knihy Milovník kávyNevím, jestli jsem to tu už někde nezmínil, ale po mnoha letech intenzivního pití čaje (vizte kategorii čaj) jsem se rozhodl něco udělat se svým společenským hendikepem a naučit se pít i kávu. A abych se ve světě tohoto (prý) lahodného nápoje zorientoval, pořídil jsem si reprezentativní publikaci.

Je opravdu pěkná, na velkém formátu a na křídovém papíru, s velkorysým přístupem k typografii a práci s prázdným prostorem, takže každá dvoustránka je tak trochu umělecké dílo.

.jpg

Milovník kávy, str. 108-109

Občas jsem trpěl nad překladem, je to hodně šroubované:

Potěšení, které zažíváme při pití kávy, se výrazně zvyšuje, když každá percepce dostane své jméno a když jsou tyto percepce přímo spojeny s původem kávy, metodou použitou ke zpracování bobů, pražením a přípravou nápoje. Kde začít? Smyslovým zkoumáním. Když my ochutnáme kávu, náš mozek vytvoří jednotnou percepci, kterou zpravidla vyjadřujeme binárním systémem (ano ne, dobrá/špatná). Cvičený posuzovatel ovšem dokáže svou percepci rozložit na jednotlivé součásti a analyzovat ji. 

V tomto zkoumání, takovém, které může podniknout každý, kdo se chce stát posuzovatelem kávy, je několik velice užitečných nástrojů, které byly speciálně vyvinuty během posledních desetiletí, a z nichž nejnovější je mapa posuzování kávy. (Str. 153)

ale většinou jsem se soustředil spíš na obsah. Jednotlivé části:

Kde se káva pěstuje a jak – jak vypadá rostliny, co je robusta a arabika, jaká byla historie pití kávy, kde se káva pěstuje a jak, jaký je životní cyklus kávovníku a jeho plod, jak se sklízí, jak se vybírají boby, klasifikují a balí.

Pražení – historie od děrovaných pražicích pánví až po horkovzdušné pražičky (a rizika jednotlivých způsobů pražení). Proč jsou pražené boby tak pěkně popraskané:

V pražičce přijímá bob teplo a stává se chemickým reaktorem svých stavebních prvků. V první fázi (endotermické) získává teplo z vnějšího zdroje. To se šíří bobem díky vodivosti, založené na přenosu vodní páry a oxidu uhličitého. Ve druhé fázi (exotermické) začnou produkovat teplo složky uvnitř bobu, v podstatě se nastartuje proces vznětu, který je nutné včas zastavit, aby nedošlo ke zničení bobu. 

Při podrobnějším zkoumání bob ztrácí během endotermické fáze vodu a začíná měnit barvu ze zelené na světle žlutou, zatímco vůně přechází od zelené k opečenému chlebu. V tuto chvíli dochází k hydrolýze cukrů a spouští se Maillardova reakce, nejdůležitější reakce v celém průběhu pražení. Následně bob dosahuje svého prvního endotermického vrcholu. Barva ještě zintenzivní a on se začne kvůli vnitřní tvorbě plynů nafukovat. Velice záhy se spouští exotermická reakce, provázená znásobením objemu a formací mikropórů a povrchových mikroprasklin. Bob se stává křehkým a vytváří se aroma. Pyrolitické reakce nabývají na síle, bob uvolňuje velké množství plynů a začíná se podobat konečnému výsledku.(Str. 70)

Mletí kávy – od hmoždíře k elektrickému mlýnku.

Způsoby přípravy kávy – tady se opět začíná historií a přehledem nejrůznějších způsobů přípravy, od louhování plodů, semen přes filtrování pomocí gravitace, přes vakuové, hydraulické i mechanické kávovary až po využití tlaku páry. Následují kapitoly o kvalitě vody a její interakci s kávou (tvrdá voda je dobrá, bohužel ale ne moc praktická pro životnost všech zařízení) a o espressu, tedy způsobu, jak z kávy dostat co nejvíc. Různé druhy presovačů, systémy filtrace, kapsle… Pokračují jiné způsoby – překapávání, aeropress, sifon, studený výluh, turecká káva, moka konvička…

Káva a smysly: jak si užít dobrý šálek kávy – něco o ochutnávání. Co se hodnotí a kterými smysly; zajímavá byla třeba senzorická mapa. Tolik rozměrů a hodnot, které lze pro chuť, vůni a vzhled, identifikovat!

Káva a mléko – kávoví puristé asi budou proti, každopádně autor tu mluví o "dokonalé kombinaci" a já můžu jen souhlasit. Sice množství mléka snižuji od latté přes cappuccino až po "flat white", ale bez něj ani náhodou. Kapitola probírá cappuccino (přísady, vybavení a příprava) a další recepty a přípravy kávy s mlékem – macchiato, affogato, latte, latte macchiato, marocchino a dalších asi patnáct druhů včetně kávy irské, vídeňské nebo pařížské.

Kombinujeme kávu a jídlo – tady je 20 receptů od šéfkuchaře Giovanniho Ruggieriho. To je asi jediná kontroverzní část knihy, recepty jsou sice zajímavé, ale ta káva je tam tak trochu navíc… Ale nafocené je to tak, že jsem na to stejně měl chuť.

Jak vidno, kniha pokrývá kávu snad ze všech aspektů a až na trochu kostrbatý překlad je výborná, pro začátečníka myslím ideální.

Odkazy:

ODELLO, Luigi. Milovník kávy. Praha: Dobrovský, 2020. ISBN 978-80-7642-053-3.

12345
1678645320000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online