Wuwejův zápisník

Vlastimil Vondruška: Smrt ve Vratislavi

13.03.2023 22:11, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Smrt ve VratislaviPo historické detektivce známého spisovatele a propagátora středověku jsem sáhl ze zvědavosti – chtěl jsem si doplnit vzdělání a podívat se, co na něm všichni jeho oddaní fanoušci vidí. Bohužel jsem byl trochu předpojatý; díky mediálním vystoupením Vlastimila Vondrušky a ohlasům na ně chtě nechtě vím, jaký je jeho postoj, a proto mě pravidelné zmínky o tom, jak jsou všichni ve svých rolích spokojení, dost rušily. A naopak, Ludmila z Vartemberka, která pořád řeší, zda je žena horší než muž, mi připadala na středověk poněkud emancipovaná.

Ale nevím, odborník nejsem.

„V manželství je to stejné, jako když zapřáhneš k povozu hřebce a klisnu,“ vykládala kovářka a mastnou rukou si stírala pot z čela. Bylo horko a dusno. „Pokud táhne jeden hot a druhý čehý, je to bída. Ale špatné je to i tehdy, pokud se hřebec před klisnou předvádí, nebo pokud ho ona provokuje. Jedině pokud jdou vedle sebe klidně, s pokorně skloněnými hlavami a táhnou, vůz jede. Má milá, od života toho nesmíš očekávat moc. Děkuj pánubohu, pokud dostaneš alespoň něco. Až se vdáš, zjistíš, že to není tak špatné.“

„Copak je žena horší než muž?“ pokusila se chabě namítnout. 

„Proč by měla být?“ podivila se kovářka. „Právě naopak, komu dal Bůh schopnost zplodit děti? Nám, ženám. Povinností mužů je uživit nás. A naší povinností je postarat se o rodinu. Časem na to přijdeš sama.“ (Str. 35)

Každopádně jak jsem se spolu s hlavními postavami, tedy královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu, jeho manželkou Ludmilou a panošem Otou, postupně nořil do spletitého pátrání po zmizelém českém rytíři, přestal jsem si všímat formy a začal být zvědavý jak to dopadne a kam pátrání povede. A tak to má u správné detektivky být.

To je mimochodem velmi důležité si uvědomit. Vondruška je sice historik, ale tyhle knihy jsou detektivky, kde středověk je pouhá kulisa, navíc jen stručně nastíněná; řekl bych, že leckterý autor fantasy si s vykreslením vyhraje o dost víc. Ne že by to vadilo, u detektivky je důležité pátrání a zápletka.

Ve Vratislavi šlo konkrétně o to, že král tam před nějakou dobou poslal jednoho rytíře zjistit finanční okolnosti stavby chrámu. A protože to bylo citlivé téma, rytíř vystupoval v přestrojení, vydával se za Francouze Rolanda. Jenže před několika měsíci zmizel, a tak je Oldřich z Chlumu pověřen, opět diskrétně, úkolem vypátrat, co se stalo a kde rytíř je.

„Ať je to ale jakkoli, dejte na mou radu. Vraťte se domů, pane královský prokurátore. Tady už opravdu není nic, co byste mohl vyšetřovat. Pokud by vás však trápilo svědomí, pak mi věřte, že toho, kdo za těmi hanebnostmi stál, Bůh jednou potrestá.“

„Jenže než ten zločinec předstoupí před poslední a nejspravedlivější soud, může tady na zemi dál škodit poctivým křesťanům. Naší povinností je ty bezbranné a poctivé chránit. Bůh je jistě spravedlivý, ale nelze na něm nechávat vše. Stvořitel dal svým dětem rozum a srdce, ale některým navíc ještě meč. Je to závazek, ale kdyby to On tak nechtěl, neudělá z některých mužů rytíře a rychtáře,“ vysvětloval přísně Oldřich z Chlumu. (Str. 215)

Oldřich, také v přestrojení, přijíždí, ale hned od počátku se vše komplikuje. Nikdo nic neví, vzápětí je zavražděn další český rytíř, ve městě se pohybují vyslanci francouzského krále, za výročního trhu město překypuje aktivitou… Nelehký úkol.

Když to shrnu, v rámci žánru výborné a možná si jako oddechovou záležitost přečtu i něco dalšího.

Odkazy:

VONDRUŠKA, Vlastimil. Smrt ve Vratislavi. Brno: MOBA, 2014. ISBN 978-80-243-5845-1.

12345
1678741860000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online