Wuwejův zápisník

Jan Kulich: Kutná Hora

30.01.2023 19:56, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Kutná HoraKutná Hora toho nabízí mnohem víc než jen Chrám sv. Panny Barbory, i když ten samozřejmě vynechat nesmíte. Tenká brožura je průvodce městem a je až překvapivé, kolik informací se na těch pár stránek autorovi povedlo vměstnat.

První čtyři stránky jsou průřez historií místa od prvních nalezených mincí z 10. století přes Sedlecký klášter a jeho význam, počátky dolování, opakované boje o stříbro, husitskou revoluci, Jagellonce až po rok 1991, kdy byl uzavřen poslední kutnohorský důl.

Následuje samotná prohlídka města; začíná pochopitelně třístránkovým souhrnem Barbory, hned vedle je kaple Božího Těla s mimořádnou klenbou a jezuitská kolej. O kousek níže je Hrádek, původně opevněný strážný objekt, později patricijské sídlo a dnes muzeum stříbra včetně středověkého dolu.

Ilustrace jsou samozřejmost, tady je navíc i fotomapka:

Kutná Hora - mapka

Další místa: Vlašský dvůr (dvě stránky), arciděkanský chrám svatého Jakuba (stránka), Kamenný dům – na ten se musím jít příště podívat (stránka) -, Kostel Matky Boží Na Náměti (stránka) a jednostránkový seznam dalších významných objektů jako třeba Kamenná kašna nebo morový sloup.

Brožuru uzavírá pětistránkový popis kláštera Sedlec a kostela Všech Svatých s Kostnicí. Kde si tedy nejsem jistý, jestli to chci vidět znovu… Každopádně Kutná Hora je pořád důl – důl na zážitky a zajímavá místa.

Odkazy:

KULICH, Jan. Kutná Hora. Libice nad Cidlinou: Gloriet. ISBN 80-86644-00-6.

12345
1675104960000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online