Wuwejův zápisník

Vypnutí PC speakeru v Linuxu

28.08.2022 12:15, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux – authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiUž jsem tu o tom psal, v rámci instalace Fedory 32, tak jen ocituji:

Po nějakém update jádra (myslím) začal logout dialog XFCE vydávat při zobrazení příšerný zvuk. Moc jsem to ocenil, zejména když jsem se snažil v ložnici v půl druhé ráno notebook tiše vypnout. Vlastně nás to ocenilo víc…

Po letmém googlení se ukázalo, že je to nesmyslně zapnutý PC speaker a neméně nesmyslně namapované zvuky na události. Návodů je spousta, třeba PC Speaker nebo How to disable beep tone in xfce. Horší je, že je tam spousta možností a při roztříštěnosti linuxu, správců oken a konfiguračních frameworků nikdy nevím, co bude fungovat a co nebude.

Jako rozumné se mi zdálo vypnout to pro X, příkaz xset b off fungoval a chybělo ho tedy jen přidat do správného konfiguračního souboru. Našel jsem, že by to měl být ~/.xinitrc, vytvořil jsem ho – a nepomohlo to.

Nakonec jsem využil řešení odtud: a přidal si "xset b off" do startup seznamu.

Není to stoprocentní – funguje to až když se přihlásím, takže klávesa Backspace na přihlašovacím dialogu je pořád zapovězená, ale vypínání je už tiché.

Realita mě ovšem doběhla, začal jsem používat externí klávesnici a s důsledně vypnutým numlockem přihlášení prostě napoprvé nezvládnu nikdy. A to řvoucí pípnutí je na mrtvici.

Takže jsem na Disabling_the_PC_speaker hledal globálnější řešení. Vylosoval jsem zakázání modulu pro PC Speaker v jádře. Je třeba vytvořit soubor /etc/modprobe.d/nobeep.conf s obsahem:

blacklist pcspkr

A to je vše. Po restartu už ani nepípne.

12345
1661681700000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online