Wuwejův zápisník

Software pro zettelkasten - Obsidian

23.06.2022 21:54, Wu | počítače | produktivita | komentáře -

V článku o Zettelkasten jsem zmínil, že experimentuji s programem Obsidian. Po pár týdnech už můžu říct, že je skvělý.

Na začátku na mě sice číhala drobná překážka, linuxová verze se distribuje jako AppImage – a to jsem doteď neznal. Ale ukázalo se, že je to prostě linuxové portable, balík se označí jako spustitelný a hotovo (nebo na to existuje nějaký nástroj pro integraci do systému, ten jsem ale nepotřeboval, info zde)

Super je, že Obsidian není žádná tajemná databáze, ale pěkně soubory na disku – tak to mám rád (tak je dělaný i tento blog). Proč? Protože mi umožňují přímý přístup, zálohování i přenos. A když na to přijde, můžu si je editovat jakýmkoliv editorem. I mazání probíhá do koše.

Základní uživatelské rozhraní má vlevo strom poznámek, napravo se otevírá samotná poznámka.

Obsidian

Editor používá markdown, takže formátování se děje pomocí klávesnice, a když do něj proniknete, je rychlé a efektivní. Poznámky je možné samozřejmě propojovat odkazy a program je pak ukazuje (oboustranně), odkazy můžou vést na článek, na nadpis nebo na konkrétní sekci, vše se průběžně našeptává, takže použití je rychlé a efektivní.

No a pak je tady ta vizualizace!

To je přímo fantastické, po přepnutí zobrazení se vykresluje a dynamicky přeuspořádává „oblak“, každý uzel si můžete popotáhnout a zbytek na to zareaguje. Můžete si zapnout nebo vypnout tagy, stejně jako nepropojené poznámky (sirotky). Ale hlavně, hlavně, vidíte ty shluky před sebou. Témata, o nichž lze rovnou psát, opravdu vyvstávají před očima.

Obsidian

Samozřejmě pořád trochu válčím s obsahem.

Například tápu mezi složkami a tagy, chybí mi nějaký předvídatelný, logický systém základní hierarchie pro pohyb mezi poznámkami. Má „sociologie“ být složka, nebo tag? Nebo snad obojí? Složky musí být rychlé a efektivní; abeceda taková je, jenže pamatovat si poznámky podle prvního písmena nejde. Chronologické členění, to je totéž, rok kdy jsem si to poznamenal také nejde. Takže zůstávám u jakéhosi hybridu, složky jsou tematické / žánrové / oborové. A tagy také.

A velký problém mám s knihami. Kdybych četl normálně, budu jich tam mít pár desítek, ale svým množstvím bych to zabil. Navíc mi to komplikuje, že o knihách píšu.

  • Článek o knize versus bibliografická poznámka – co s tím? Poznámky a citace do Obsidianu, článek jinam?
  • Křížové odkazy na blogu, v poznámkách, nebo v obojím?
  • A co postřehy a myšlenky, které mě při čtení napadají, ale většinou je vetknu do článku – uchovávat i v poznámkách?

Prozatímní přístup: dávám tam jenom knihy studijní, třídím abecedně podle autora, uchovávám článek.

12345
1656014040000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online