Wuwejův zápisník

Aleš Palán: Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět

08.03.2021 23:53, Wu | knihy | komentáře -

obálka Rady pánu Bohu, jak vylepšit světSoubor čtyřiceti fejetonů, v nichž se Aleš Palán zamýšlí nad tím, co si sami jako lidé způsobujeme za potíže, a jak by nás jich Pán Bůh mohl zbavit. Často by stačilo málo, třeba omezit brblání nebo zvýšit nakažlivost dobré nálady.

Jindy jsou to spíše takové myšlenkové experimenty, třeba kdyby zamilovanost byla běžný stav:

Ten pán na to kápl. Zamilovanost totiž lidem svědčí. Říká se, že zamilovaný vidí svého milého nereálně, růžovými brýlemi, přehlíží jeho chyby a zveličuje klady. Co když to ale právě takhle má být? Co když je právě tohle skutečné a ta všednost, zvyk a skepse, s níž máme tendenci posuzovat své blízké i vzdálené, všechny, jen ne sami sebe, je pohled pokřivený a neodpovídající realitě? O našich potřebách nemluvě.

Milovaný Bože, co kdybys rozšířil zamilovanost? Myslím totiž, že milostná posedlost nám projasňuje zrak a druhého konečně vidíme doopravdy. Takového, jaký je – milovaný. Kdybychom takto nahlíželi na svého partnera, vsadím se, že i on by tak brzy koukal na nás. Pokud tedy nemilujeme pařez, to by byla jediná výjimka. (Str. 25)

Úplně nejkratší, Dosti netrpělivosti, se sem vejde celý:

Dlouho jsem si myslel, že jsem velmi pohotový. A že je to náramný klad. Pak mi ale došlo, že jsem prostě jen netrpělivý. A že tak velký klad to zase není.

Bože, dej mi tedy víc trpělivosti. Ale hned, opravdu hned. (Str. 56)

Jak vidno, zamyšlení jsou to krátká a vypointovaná. Autor je pozorovatel okamžiku se schopností zobecnit a laskavě okomentovat. Takový Fulghum po česku!

Zíral jsem. Právě jsem byl svědkem malého zázraku. Všednodenního divu, správného řešení. Prodavač zlodějce ukázal, že krást se nesmí a že on to rozhodně nebude trpět. A zároveň dal chudému člověku, co potřebuje; rozdělil se s bližním v nouzi. A udělal to hned, bez prodlevy, bez rozmýšlení.

Bože křesťanů, muslimů i ateistů, přiváděj nás občas před tyhle úkazy. Před lidi, kteří nám ukážou, že je možné jednat správně. Že existují dobré cesty a není nutné moc dumat, když se po nich zkoušíme vydat. Je spíš třeba to udělat.

Když budeme takové lidi občas vídat, třeba to jednou zvládneme i my.

(Str. 149)

Zkrátka radost číst.

Odkazy:

PALÁN, Aleš. Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět. Praha: PROSTOR, 2020. ISBN 978-80-7260-449-4.

12345
1615243980000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online