Wuwejův zápisník

Wine, Atlantis 2 a výměna CD

08.04.2020 19:10, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux – authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiMám starou – ale nádhernou – adventuru Atlantis 2. Byla fascinující; krásná grafika, příběhy i hudba (soundtrack je špička). Bohužel už nemám jediný počítač, na kterém by běžela. Nejstarší je notebook s Windows Vista a ani na něm už se nespustí… Pak mě ovšem napadlo, že vzhledem k stáří by možná mohla dobře chodit na linuxové implementaci windows API, čili na WINE.

Zkusil jsem to pogooglit – a ono ano! Edice od Game4U (kterou zrovna mám) má rating gold a nefungují jen videosekvence (což je sice škoda, ale postradatelné jsou).

Wine

Takže honem nainstalovat wine, pod ním spustit hru z CD a pustit se do úvodní rozehrávky na ztroskotaném plavidle. Byla to herní extáze – do okamžiku, kdy jsem se chtěl přesunout na první velkou lokaci a hra si řekla o výměnu CD. To v Linuxu není úplně jednoduché; sice už dávno reaguje na tlačítko a po výměně se nově namountuje samo, ale do wine se už nějak nenačetlo. Naštěstí nejsem první, kdo to řešil, a tak jsem návod našel hned na první kliknutí (vizte Installing games with CD iso images and change disc in WINE).

Výměna CD přes winecfg

Ve winecfg se musí vybrat přimountované ISO image jako disk typu CD-ROM. Následně ve chvíli, kdy hra čeká výměnu CDčka, přeskočit znovu do winecfg a tam u disku vyměnit cestu za další image. Takže hurá do toho.

  1. Načíst si ISO image ze všech nosičů, to umí každý vypalovací program, já používám Brasero (případně XFBurn).
  2. Přimountovat si je. Rychle jsem si dogooglil, že u příkazu mount nepotřebuju žádné parametry, a že první je cesta na ISO, druhá na adresář, do kterého se má připojit.
  3. Provést výběr ve winecfg

A začít zase hrát.

Jenže ve chvíli, kdy tedy došlo na výměnu disku a já se přepnul zpátky do grafického rozhraní, hra spadla! Zase jsem byl v pasti…

Výměna CD prohozením ISO image (přes terminál)

Ale člověk se nesmí vzdávat. Je to linux, dá se na něj připojit terminálem, ne? A když se dá vyměnit cesta pod virtuálním diskem, musí to fungovat i ve chvíli, kdy zaměním obsah ve virtuálním disku. Pozměnil jsem tedy trochu postup, ve winecfg nastavím CD ROM jen jednou a na výměnu disku mám čtyři skripty v této podobě (pro každé CD jeden):

umount /media/local_work/WingamesLibrary/Atlantis2/CD
mount /media/local_work/WingamesLibrary/Atlantis2/CD2.iso /media/local_work/WingamesLibrary/Atlantis2/CD

A abych je spustil, aniž bych ze hry vyskočil, musím se na počítač připojit přes terminál. K tomu mi poslouží mobil s androidem a wifi. Jako terminál používám Juice SSH, připojím se a spustím skript pro CD, po kterém hra zrovna touží. A je to.


Když to shrnu:

  • Windows hru pouštím v Linuxu (pod wine)
  • do wine mám nakonfigurovaný virtuální CD ROM
  • CD ROM míří na adresář CD, do kterého mám přimountované ISO image
  • mám sadu skriptů, které provedou unmount a připojí tam jiný image
  • mobilem se připojím do wifi svojí sítě
  • terminálem na mobilu se připojím na svůj počítač s běžící hrou
  • spustím skript s výměnou CD

Je to sice bizarně brutální řešení, ale funguje!

12345
1586365800000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online