Wuwejův zápisník

Zidrou, Aimée de Jongh: Nevyhnutelná opotřebovanost citů

12.09.2019 21:26, Wu | knihy | komiksy | výběr z knih | komentáře -

obálka  Nevyhnutelná opotřebovanost citůOdysseus dostal ve svých 52 letech výpověď. Zeštíhlování rozpočtu, ostatní zaměstnanci jsou mladší, mají malé děti, hypotéky… spousta řečí, ale realita je, že najednou nemá pro co žít. Prázdnota, vzpomínky, rutina.

Kolikrát budu doufat, že na konci uličky narazím na někoho známého, aspoň od vidění? (Str. 44)

A cestování? Jako stěhovák nedělal čtyřicet let nic jiného…

Nevyhnutelná opotřebovanost citů, str. 23

Méditerranée je bývalá modelka, jejíž tělo už dávno není co bývalo, po otci převzala starost o obchod se sýry, a na založení rodiny nějak nedošlo. Nejdřív si chtěla udržet svobodu za každou cenou – a pak už bylo pozdě…

Nevyhnutelná opotřebovanost citů, str. 20

Když se ale náhodou v čekárně u lékaře potkají, začnou – nečekaně – zjišťovat, že život ještě nekončí, a že toho mají ještě hodně před sebou.

Nevyhnutelná opotřebovanost citů, str. 96

Dlouho mě žádný komiks tak nevyvedl z rovnováhy (v dobrém slova smyslu).

To, co vypráví, je nesmírně citlivé a přitom intenzivní. Přemítání o rutině života, chybějícím smyslu, o různé rychlosti stárnutí mysli a těla. Také vzpomínání; vyprávění obou postav se střídají, oba se na to snaží nějak reagovat, a ačkoliv se to občas nepovede (jako když Odysseus sežene starý výtisk časopisu s Méditerranée na titulní stránce), je to dojemné – a chápající. Je to vlastně vyrovnávání se s nimi, citlivé naplňování dávných traumat.

Komiks má nejen báječný scénář, ale – jak je asi z ukázek patrné – je také krásně nakreslený. Žádná „umělecká“ stylizace nebo expresivní kresba, starý dobrý výpravný styl. A skvěle zachycené výrazy, mimika, pocity.

Symbolika jmen není ani maskovaná, je to Odysseova plavba a pohlcující Středozemní moře. A právě tak komiks pohltí i vás. Tak jako umí Pavel Čech vykreslit dětství ve zlatavé záři nostalgie, dokázali to i Zidrou s Aimée se stářím. Úctyhodný výkon – a povinnost pro všechny čtenáře.

Odkazy:

nakladatelství Argo, Praha 2019, ISBN 978-80-251-2805-5, cena 398 Kč

12345
1568316360000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online