Wuwejův zápisník

Vladimír Just: Slovník floskulí

29.04.2019 22:25, Wu | knihy | čeština | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Slovník floskulíPodtitul knihy přesně vyjadřuje její téma i obsah: „Malá encyklopedie polistopadového newspeaku: klišé, slogany, hantýrky, tiky, partiové metafory, slovní smogy.“ Jinými slovy je to přehled frází a slovních spojení, jejichž význam degradoval a jejich hlavní funkcí je zastírat, demonstrovat, znít lépe nebo (a především) ulehčovat přemýšlení. Nebo se mu rovnou vyhnout, protože floskule dokáže mluvit sama.

MĚL UČINIT (Str. 86)
Mor moderátorský, publicistický, komentátorský, který se lavinovitě šíří ze všech elektronických médií zejména od přelomu tisíciletí. Tupě převzato snad z němčiny, snad z angličtiny, nejspíš však z mezinárodní úředničiny. Namísto krásného českého ‚prý‘, ‚zdánlivě‘, ‚udánlivě‘, ‚podle svědků‘, ‚podle žalobců‘, ‚proslýchá se‘, a tak podobně, slýcháme, že pan XY svůj nákladní automobil ‚měl řídit opilý a přejet na na křižovatce maminku s kočárkem‘. Což, doslova vzato, je morbidní zpráva, která poňouká pana XY k herodesovským výkonům: není to vlastně zpráva, nýbrž návod k trestnému činu.

A co víc, floskule mají tendenci se množit a sdružovat, a tak když jim někdo propadne, nacházíme je v jeho promluvách čím dál více. Když jich v jednom článku nebo projevu zaslechneme určité množství, Vladimír Just říká pět až deset, patrně nám lže nebo alespoň něco předstírá. Nad deset už nemá smysl ve čtení či poslouchání pokračovat.

ČLOVĚČINA (a též VONÍ ČLOVĚČINOU), str. 28
SLovo=kýč, slovo=sádrový trpaslík na vybetonované zahrádce české publicistiky, esejistiky, kritiky a literatury. Nedávno umřel velký český herec, který bravurně zpodoboval malé lidi: Vlastimil Brodský. Kolik jen v nekrolozích, portrétech a vzpomínkách na nás najednou vyteklo z médií člověčiny! A co se tím o jeho herectví řeklo – či spíše zastřelo? Kydnete-li člověčinou na portrétní plátno, nemusíte dodávat už vůbec nic: při charakterizaci kteréhokoli výkonu (filmového, divadelního, literárního, ale i třeba politického) si servilní portrétista s člověčinou plně vystačí.
(...)

Ani po patnácti letech od vydání kniha nijak nezestárla. Většina floskulí je tu s námi dál a Justovy šťavnaté charakteristiky pořád platí. A přestože občas kritizuje třeba mluvu mládeže („dost dobrý“ nebo „dostalo mě“) jako floskuli, i v takovém případě přesně vysvětluje, co mu vadí a proč.

(Jaký rozdíl oproti výkřikům odporu v Bakalářově Konverzačním slovníku podlidí!)

Odkazy:

nakladatelství Academia, Praha 2004, ISBN 80-200-1153-6, cena 155 Kč

12345
1556569500000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online