Přes slibný název a téma je kniha jakási suchá a encyklopedicky výčtová. Autoři jistě mají mnoho zkušeností, ale jejich přetavení do textu… chybí šťáva.
Začíná se pochopitelně definováním životního koučování. Život je těžký a velmi často v něm plaveme, případně se v něm topíme. Kouč nám pomůže – ale nikoliv tak, že by problém vyřešil nebo přinášel hotové rady. Jeho pomoc spočívá v tom, že nás otázkami donutí uvědomit si co cítíme, jaké máme priority, jakou vizi a potřeby, ukáže nám jak se chovat, poskytne psychickou podporu, jiný úhel pohledu.
Upozorní, že vedle pracovního a osobního života je tu ještě život třetí, nejdůležitější – individuální prožívání, myšlení, cítění a uvědomování.
„Z práce i z domova můžete odejít, ale z třetího života není kam odejít. Vnitřní svět člověka je v provozu prakticky každou minutu dne od probuzení až do usnutí a vlastně i ve spánku. Nemůžeme někam kliknout myší a vypnout ho nebo resetovat. Velkým problémem třetího života bývá rozptýlenost. Psychika běží nekontrolovaným způsobem, toto takzvané reflexní myšlení spotřebovává naši životní energii a tím nás oslabuje.“ (Str. 19)
Následuje popis toho, jak pracuje životní kouč, jak koučovat sám sebe, upozornění na životní otazníky a imperativy, jak předcházet nudě a stereotypům ve vztazích, jak si vytvořit životní vizi, přehled metod životního kouče atd.
Zaujal mě přehled životního stylu a jeho 12 modulů, to je opravdu výtah těch nejdůležitějších dovedností pro klidný a úspěšný život. Namátkou:
Jako úvod do problematiky je kniha použitelná.
(Ale jestli se do toho vrháte, mám v edičním plánu recenzi podstatně lepší publikace. Počkejte na ni, nebo se ozvěte v komentářích.)
Odkazy:
nakladatelství Grada publishing, Praha 2012, ISBN 978-80-247-4010-2, cena 169 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.