Wuwejův zápisník

Proč je ledová čokoláda ledová?

19.11.2017 22:00, Wu | labužník | výzkumy | komentáře -

Tohle téma mám v zásobníku opravdu dlouho. Ještě tak před dvěma lety k tomu nebylo k nalezení vůbec nic – a teď hned dvě stránky s odpovědí! Takže proč je ledová čokoláda ledová?

Ledová čokoláda

Za chladivý pocit může rozpouštění kokosového tuku, který taje už při teplotě 20-23 °C. (zdroj Wikipedie)

(Ostatně změna skupenství je obecně spojená s uvolňováním nebo absorpcí tepla - vizte ohřívací polštářek -, takže by možná i teplotu měnit mohla - ale nikdo se o tom nezmiňuje.)

Zajímavý je také fakt, že ledová čokoláda vlastně čokoláda není, nesplňuje její definici, protože neobsahuje kakaové máslo (a kdo ví, jak je to s množstvím kakaové sušiny). Z čeho se tedy skládá?
Je to cukr, kokosový tuk, ztužený palmový olej, sušená mléčná syrovátka, odtučněný kakaový prášek a lískové ořechy. (zdroj a další informace na Vitalia)

Ledová čokoláda

A čemu se smí říkat čokoláda?
Podle „Směrnice Evropského parlamentu A Rady 2000/36/ES ze dne 23. června 2000 o kakaových a čokoládových výrobcích určených k lidské spotřebě“ je to „výrobek získaný z kakaových výrobků a cukrů, který s výhradou písmene b) obsahuje nejméně 35 % celkové kakaové sušiny při obsahu nejméně 18 % kakaového másla a nejméně 14 % tukuprosté kakaové sušiny“. Písmeno b) pak upravuje definici pro čokoládovou rýži, polevu apod. Vlastní definice mají také „mléčná čokoláda“, „bílá čokoláda“ apod. Podívejte se na přílohu 1 zmíněné směrnice.

Ledová čokoláda

12345
1511125200000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online