V knize Duch a místo od Christophera Daye je na str. 209 věta: „či obyčejný CO2 z čerstvého sena, smrtelný pro ty, kdo hledají teplou postýlku na seně.“
Ano, oxid uhličitý je životu nebezpečný, nedá se dýchat a tak se v něm organismy udusí – ale že by bylo takto nebezpečné i čerstvé seno, to vidím poprvé.
U siláže jsem se o vyčerpání kyslíku dočetl, kvasné procesy konvertují cukry na kyseliny a spotřebují všechen kyslík (zdroj). Jenže ta je neprodyšně uzavřená, o seně to neplatí. Možná uprostřed seníku? Nevím.
Na internetu nebylo k nalezení nic, zrovna tak jako v knihách co mám doma, s jedinou výjimkou – Domácí vševěd, encyklopedie Josefa Kafky, vydaná nakladatelstvím Šolc a Šimáček roku 1926, uvádí v hesle seno: „(...) Výpar svěžího sena v době, kdy ještě traviny kvetou, je s to způsobiti horečků (viz Horečka – senoseční). Nedoporučuje se proto spáti v čerstvém seně nebo nacpávati jím polštáře. (...)“ (díl III. str. 474) Jenže v hesle „Horečka – senoseční“ zřetelně popisují sennou rýmu...
(Mimochodem jestli tuhle encyklopedii někde uvidíte v antikvariátu, neváhejte, je přímo neuvěřitelná.)
Pátrání je tedy bezvýsledné – vy jste se s tím někdy setkali? Varoval vás někdo přes spaním v seně? Nacházejí se v seně uhynulí živočichové? Nebo je to celé nějaký omyl?
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.