Wuwejův zápisník

Análně-genitální pojmenování v dětských seriálech

26.03.2015 00:10, Wu | duše | kultura | výzkumy | komentáře -

Takový krásný název článku, co říkáte? Odhlédnout od pohádky, soustředit se na jména samotná a hledat, jestli nevědomky neodkazují také na něco jiného. S vědomím nejznámějšího českého komiksu Čtyřlístek, kde jsou jména tak nějak návodná, jsem začal prohledávat pohádkové postavy na webu pohadkar.cz. Přes 2000 postav a 100 stránek!

Výsledek je vážně hubený. Snad Káďa ze Šavlojed by mohl navádět ke kadění čili anální oblasti, stejně jako Bob a Bobek. Jenže u králíků je inspirace jasná, po králících zkrátka jsou bobků hromady a tak je to vlastně správně.

S přivřenýma očima můžeme vzít ještě čerty Záprtka a Uriáše, kde ačkoliv jméno je hebrejského původu, připomíná začátek slova urina čili moč. Hledat ve jméně Hnipírek jiné pírko než za kloboukem už by zavánělo obsesivním hledáním freudovských symbolů tam, kde nejsou...

A to je všechno. Análně-genitální pojmenování tedy nejsou žádné pravidlo, ba naopak. Je to vzácné. Vlastně jediný únik z podvědomí by mohl být samotný Čtyřlístek.

Jen si to vezměte:

Fifinka, jako jediná ženského pohlaví, ženskost zobrazuje stereotypně a přehnaně, je superženská. A jméno samo by se k označení ženského genitálu použít dalo bez větších problémů.

Bobík je tlustý (pardon, silný), poživačný, jedlík. Jméno samo navádí na produkt vylučování, anální oblast.

Pinďa je ustrašený, ale rychlý – nevím jestli tyto vlastnosti patří psychoanalyticky k problémům genitálu mužského, každopádně „pindík“ je jedno z jeho nejběžnějších dětských označení.

A pokud jde o Myšpulína, inu, co se tak dá vyšpulit? Zadnice?

Stejně jako půlka populace, i já na Čtyřlístku vyrostl a nedám na něj dopustit… jen ta jména, ta jména!

Neříkám, že je to záměr, určitě není. Ale je to zajímavé, co myslíte? Máte nějaké další tipy do diskuze?

P. S.
Velmi doporučuji studii Společnosti za obrodu Čtyřlístku Láska a Čtyřlístek (a já si vždycky myslel, že k sobě tíhnou Fifinka a Bobík!)

12345
1427325000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online