Kolikrát člověk slyší kolem sebe: „Nemám čas, nic nestíhám“, kolikrát si povzdechne, že mu čas snad někdo žere… A pak s údivem zjistí, že se o něj obírá sám. Že ho marní zbytečnostmi, že se náruživě věnuje prokrastinaci, že se utápí v neefektivitě. Kniha Michaela Heppela, prý jednoho z nejlepších profesionálních řečníků a specialisty na osobní rozvoj, nabízí spoustu rad, jak s plýtváním bojovat.
Název slouží především k upoutání pozornosti; kolik času získáte záleží jednak na tom, jak moc nebo málo už jste v sebeorganizaci pokročili a také jak moc důslední dokážete být. Nepochybuji ale, že čas získáte.
Rady jsou rozdělené do skupin, začínáme obecnými zásadami – identifikací toho, co vlastně chceme, při jakých činnostech trávíme kolik času, naučíme se vyhazovat staré a nenakupovat nové krámy, udržovat pořádek a všechno si popisovat (štítkovat). Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že tato doporučení jsou opravdu klíčová – vyhazování čistí prostor i mysl (viz), pořádek a popisování pomáhají zbavit se zbytečného prohledávání všech koutů a šuplíků. (viz)
Následují protiprokrastinační opatření – pomůcky pro snadnější rozhodování a snaha nic neodkládat na později. S tím souvisí i další kapitola k určování priorit a vytváření seznamů úkolů.
„Nezapomínejte, že velký problém seznamů povinností je, že si je sepíšete, jste na ně pyšní, řeknete si, že byste už měli raději začít, a pak z něj uděláte pár snadných úkolů.“ (str. 69).
Ano, a ty obtížné tam necháte, takže po několika týdnech máte báječně profiltrovaný seznam, plný nezvladatelných kroků, do kterého se bojíte podívat… A co teprve rušivé vlivy, o kterých mluví další kapitola, všichni ti zloději času jako je facebook, twitter nebo třeba kolegové typu „remcal“ nebo „pomlouvač“.
Další rozsáhlé kapitoly se věnují domácím záležitostem (jídlo a stolování, děti, televize, čtení...) a práci v práci (porady, e-mail, počítač, telefon ...). Knihu uzavírají pokročilé techniky a dvacet pět nápadů navíc od čtenářů a přispěvatelů k autorovu webu.
Skvělá je stručnost, tady se prostorem opravdu neplýtvá. To by vlastně mohlo být i jedno z kritérií, jak poznat dobrou knihu o efektivitě.
Jestli zrovna válčíte s nedostatkem času, ale ještě jste nepropadli čtení o organizaci času a úkolů (namísto organizování času a úkolů) a tudíž doma nemáte nic od Babauty, Allena, Godina nebo jim podobným, mohla by kniha „Jak získat hodinu denně“ být tím správným začátkem.
nakladatelství Grada Publishing, Praha 2012, ISBN 978-80-247-4155-0, cena 249 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.