Wuwejův zápisník

Co vám v autoškole neřekli?

26.10.2013 00:29, Wu | doprava | komentáře -

Př každé výuce se něco více či méně důležitého vynechá, protože stoprocentní není nic a lidé už vůbec ne. Platí to i pro autoškolu, jenže zatímco po školní docházce se často ani nedozvíte, co vám zapřeli a nijak zvlášť to nevadí, v dopravním provozu to dříve nebo později objevíte sami. V lepším případě bez následků.

Během let jsem si na imaginární seznam poznamenal tyhle věci:

Nebezpeční cyklisté

Vedle vás a cyklisty, i když vypadá jako něco malého, se při předjíždění další auto nevejde. Musí se brát zkrátka jako auto a podle toho se chovat – předjíždět zeširoka; v zatáčkách zpomalit, zařadit se za něj a na předjíždění zapomenout. Smutné je, že jede třikrát pomaleji než auto a vy musíte téměř zastavit, než se doploužíte na místo, kde se dá předjet bezpečné.

Automatické čerpací pistole

Že většina benzínových pump má na pistoli páčku k zablokování a že pak benzín teče a vy ji nemusíte držet, protože vypnutí ohlídá sama, to jsem se dozvěděl až při nezávazné konverzaci u pumpy s kolegou.

Ztmavovací vnitřní zpětné zrcátko

To mi poradil zase jiný kolega, když jsem si stěžoval na oslňování při jízdě za tmy. Většina aut má vnitřní zrcátko s páčkou, kterou se překlopí na tmavou variantu. Ruku do ohně bych za to sice nedal, ale jsem přesvědčený, že to nebylo ani v návodu k autu.

Za deště a za tmy nevyjíždět

Na to se přijde rychle, hned po prvním pokusu to má člověk vryté. Tma zajistí rozsvícení světel, vašich, protijedoucích i pouličního osvětlení. Déšť dodá spustu rozptýleného lesku ve vzduchu i na zemi, a aby toho všeho bylo dost, lesknou se i bílé pruhy na silnicích. Výsledkem je, že oslněný poloslepý řidič vůbec nepozná, v jakém jede pruhu, a řídí po paměti.


Máte také něco takového, na co v autoškole zapomněli a co jste zjišťovali až za jízdy?

12345
1382740140000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online