Wuwejův zápisník

Placení v hotovosti, nebo kartou?

09.03.2011 00:10, Wu | praktické | duše | komentáře -

platební kartaJsem asi příliš staromódní zpátečník, ale kartou zásadně neplatím. To už by musel být opravdu případ velké nouze, abych po ní sáhl... Proč? Důvodů mám více, od skutečných po zcela iluzivní.

Zpočátku jsem prostě nevěřil technickému řešení, nějaké magnetické karty bez zadávání PINu, jen podepisování účtu, proboha! S příchodem čipových karet jsem klidnější, ale i tak, terminály mohou dělat bůhví co a zdvojená platba s následnou reklamací rozhodně nepotěší.

Další důvod je rychlost, resp. pomalost při placení kartou. Šlak by mě trefil, když se zákazník přede mnou s kartou vytasí. Operace s penězi mají pokladní v malíku, to je hned, ale když dostanou kartu, musí ji dát do přístroje, pak se čeká, než si systémy popovídají, to rozhodně není sekunda, spíš tak deset, pak zadává zkazník PIN, pak se zase čeká, než je transakce ověřena a zakázána, protože zákazník si spletl tlačítka. Znovu PIN a čekání, tentokrát to prošlo, pak se tiskne lísteček, kopie zakládá, druhou dostává zákazník a pak se konečně dostávám na řadu. Podobné trauma rozhodně nechci způsobovat ostatním.

Nezanedbatelný je i psychologický aspekt, své peníze chci držet v ruce a za něco je vyměnit. Samozřejmě vím, že nejsou kryté a jsou to jen papírky, jejichž cena je dána dohodou, ale udržují alespoň zdání hmotné směny. Vytáhnout pětistovku prostě není totéž, co odečtení pětky a dvou nul někde v bance. Když tak nad tím přemýšlím, takto vedené transakce už je virtualizace na druhou - nekryté peníze dané dohodou jsou ještě navíc nehmotné.

Chápu, že pro banky je to nejpohodlnější a proto všechny ostatní způsoby nakládání s penězi zpoplatňují, ale dokud to bude tak pomalé a nepříjemné, svoje návyky nezměním. Mimo to, když už banky tak preferují online výměnu dat, kdy asi přestanou převádět peníze jen v pracovní dny?

12345
1299625800000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online