Wuwejův zápisník

Tom Butler-Bowdon: Nic není nemožné

25.10.2009 12:33, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Tom Butler-Bowdon: Nic není nemožnéTato kniha je špatná snad ze všech úhlů pohledu - a přesto může být užitečná. Nejdřív se podíváme na nevýhody a negativa.

Samo pojetí je scestné. Víra, že pět stránek rozboru nahradí přečtení celého díla, je omluvitelná u studentů střední školy, rámcově to může fungovat u beletrie, ale rozhodně ne u motivační literatury. Ano, obsahem je rozbor „50 klíčových knih motivační literatury“. U každé z nich Tom Butler-Bowdon shrne okolnosti, za kterých vznikla, řekne kým byl její autor, nastíní obsah a stručně zhodnotí, v čem byla nová, převratná, co jí bylo vyčítáno a jaké má výhody či nevýhody.

Grafická úprava také žádný zázrak; oranžová barva a o 90 stupňů otáčený text na obálce by tolik nevadily, ale svislé nápisy na okrajích stránek (Tom Butler-Bowdon a Nic není nemožné) už při čtení ruší.

Korunu všemu nasazuje naprosto tragický překlad Lenky Studničkové. Zoufale otrocký, angličtina z textu trčí prakticky z každé věty. Pár příkladů:

  • Celestinské proroctví se stalo oblíbeným, protože obnovilo zájem o duchovno...“ (Str. 233)
  • Pohlížet na Celestinské proroctví cynicky je snadné, přesto měla...“ (tamtéž)
  • Probuďte svou spící sílu uvede čtenářovu představivost do chodu otázkami, jež klade, a možnostmi, které vytvoří v jeho mysli.“ (Str. 235)
  • Snažte se trávit čas s lidmi smýšlejícími velkoryse a štědrými v přátelství.“ (Str. 244)

Jsou v něm i věcné chyby, dílo Marca Aurelia se do češtiny překládá jako Hovory k sobě, nikoliv Meditace. Nebo Czikszentmihalyiho „flow theory“, inspirovaná taoismem, je přeložená jako „teorie proudění“. Ovšem flow je v taoismu odjakživa „plynutí“!

Jenže. Zároveň je kniha také velmi pěkný přehled kvalitní motivační literatury, vynikající sbírka tipů ke studiu. A přehled je to odvážný a neortodoxní, zařadil i řadu knih filozofických či duchovních, jako například Hovory k sobě (Marcus Aurelius), Bhagavadgíta, Bible, Železný Jan (Robert Bly), Alchymista (Paulo Coelho), Dhammapadam (Buddha), Tao Te Ťing (Lao-c'), Celestinské proroctví (James Redfield) nebo Walden (Henry David Thoreau). Nechybí samozřejmě ani klasiky včetně Dale Carnegieho. Zmiňoval jsem, že každé dílo je stručně zhodnocené, to je další bod k dobru, protože posouzení je realistické. Zdůrazní silné i slabé stránky a nijak nezakrývá případné argumenty kritiků. Na ukázku zhodnocení knihy Nekažte si život maličkostmi Richarda Carlsona:

Nekažte si život maličkostmi se sice tváří lidově a zjednodušeně, ale ve skutečnosti vychází z kognitivní terapie, která ukazuje, jak těsně spojené jsou pocity s myšlenkami, a že pokud si lépe uvědomíte, jak vlastně mysíte, máte větší schopnost změnit své myšlení a tím i pocity. 'Nekažte si život maličkostmi,' není tak kýčovitá rada, jak zní. Uznávaný psycholog Abraham Maslow považoval tento přístup za nejdůležitější rys člověka, jenž je ochotem se měnit, tj. který se vzdá malicherností ve prospěch širšího pohledu na svět a na život.“ (Str. 75)

Když tedy člověk překousne slohovou stránku a bude dílo využívat jako seznam potenciální četby, případně k porovnání svého dojmu s názorem někoho, kdo se motivační literaturou zabývá do hloubky, získává užitečný nástroj. Obzvlášť když stojí 29,- (v Levných knihách).

12345
1256470380000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online