Wuwejův zápisník

Tematické katalogy, SEO farma nebo reklamní prostor?

03.01.2009 14:01, Wu | počítače | komentáře -

Poslední dva tři měsíce se mi ve statistikách začaly objevovat přístupy z podivných katalogů. Katalog zdraví, katalog volného času, literární katalog, katalog zábavy... Párkrát jsem se na příslušnou stránku podíval, zjistil, že jde o výběr z českého internetu s daným klíčovým slovem, a víc se tomu nevěnoval. Jenže když už je těch katalogů tolik, začalo mi to trochu vrtat hlavou. Některé z odkazů za prosinec:

  • katalog-zdravi.cz/psychika/psychoterapie/testy-osobnosti-a-povahy
  • katalog-volneho-casu.cz/chovatele-a-zvirata/savci/danek-skvrnity
  • literarni-katalog.cz/casopisy/pro-zeny/blesk-pro-zeny-casopis
  • spolecensky-katalog.cz/knihovny-a-literatura/spisovatele/erazim-kohak
  • katalog-zabavy.cz/zname-osobnosti/spisovatele-a-umelci/skacel
  • cesky-katalog.cz/Spolecnost/aktuality-informace/tornada

Jeden jsem otevřel, http://www.literarni-katalog.cz/casopisy/pro-zeny/blesk-pro-zeny-casopis, odmazal část adresy tak, abych se dostal na úvodní stránku www.literarni-katalog.cz a hledám nějaké informace, nějaké "O nás"... nic. Pouze copyright „literární katalog © 2007“.

Ani žádné odkazy na ostatní katalogy ze stejné stáje (všechny mají stejný design i stejně uspořádaný obsah), dokonce ani odkaz na nějaký hlavní rozcestník, z nějž by se člověk mohl podle předmětu zájmu dostat na konkrétní podkatalog. Jak to sakra má fungovat? Navíc web sice tvrdí, že jde o katalog výběrový, ale odkazy rozhodně nevybírá člověk, jinak by se těžko povídková sbírka Na křídlech tornáda dostala do sekce Společnost » aktuality, informace » tornáda.

Kdo za tím stojí? Službou Whois jsem si nechal vypsat vlastníka domény literarni-katalog.cz, je jím Ladislav Kožíšek. Stejně tak i ostatních domén. Jméno mi nic neříká, firma tam uvedená není, takže logicky následovalo další hledání na internetu, tentokrát podle jména. Podle Atlasu vyrábí kuchyně, ale když se na ten elektronický obchod (www.e-kuchyne.com) podívám, nějak tam chybí nákupní košík. Zato na každé stránce je sada odkazů "Doporučujeme". Aha! Link farma.

Kdo nevíte o co jde, to je způsob, jak využít mechanismů internetových vyhledávačů k dotlačení konkrétních stránek na vyšší pozici. Vyhledávače totiž zohledňují popularitu stránek, kterou měří mj. počtem odkazů na danou stránku, takže zjednodušeně řečeno, čím víc odkazů na mě vede, tím výše se ve vyhledávači dostanu.

Tak co dál? opravy-pracek.cz, ty vypadají jako skutečný web, ale sada odkazů "Doporučujeme" tam je taky. A také komentář „SEO optimalizace od www.seo-agentura.cz“, to vypadá zajímavě, co o sobě agentura píše? Obecné informace, na první pohled není poznat, jestli používá SEO korektně nebo ne. Kdo je provozovatel projektu asi už uhodnete.

Pro informace o SEO a jeho korektnosti si přečtěte článek Jiřího Hlavenky, který vyvolal dost reakcí (Patrick Zandl, odpověď Jiřího Hlavenky).

Jak jsem tak bloumal po webu a snažil se něčeho chytit, narazil jsem na vlákno diskuze "Seo-lista.cz - přinese mi užitek?" na Webtrhu. Další nástroj SEO-agentury; do kódu svých stránek něco málo přidáte, a najednou se vám zače vykreslovat lišta s odkazy na jiné weby - a odkazy na vás zase vykresluje na jiných stránkách. Hromadná výměna odkazů. Distribuovaná link farma... Že by sada odkazů "Doporučujeme" na e-kuchyne.com byla právě aplikace seo-lišty?

Dobrá, obrázek jsem si udělal, ale co ty katalogy, zatraceně? Jak se používají? Jsou vůbec určené pro lidí? Nebo je to další SEO nástroj? A jak to zjistím? Nakonec mě napadlo zkusit v různých vyhledávačích tu frázi, která nakonec někoho přivedla z "katalogu" ke mně. Vzal jsem nejvýraznější, „blesk pro zeny casopis“ a šel to postupně - Google.com ... nic. Seznam.cz ... nic. Jyxo.cz ... BINGO! Literarni-katalog.cz je na prvním místě a tudíž ho většina lidí otevře. To ale pořád nedává smysl jeho existenci, nemá na čem vydělávat. Přesněji řečeno nedávalo by, nebýt na prvním místě sada eTARGET odkazů. Pak je to jasné, musí být co nejvýš, aby ho co nejvíc lidí otevřelo a co nejvíc jich kliklo na některý z reklamních odkazů (podobných těm katalogizovaným), katalog dostává podíl ze zisku za reklamu.

Takže ani katalog, ani link farma, ale webový billboard. Jen by mě zajímalo, jak sbírá vyhledávané fráze a odkazy, jestli to dělá sám, nebo převolává jiný vyhledávač a zpracovává jeho výsledky. Ale to už se vypátrá jen těžko.

12345
1230987660000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online