Wuwejův zápisník

Pátrání po smyslu slova smysl

09.03.2008 15:04, Wu | čeština | filozofie | komentáře -

K zamyšlení nad smyslem slova smysl mě přivedla kniha Vladimíra Lišky Český bestiář, která má v podtitulu větu „Pátrání po smyslu českých dějin“. Jak jste si mohli všimnout v recenzi, "smysl dějin" mi smysl nedává. Ale protože se jím většina prvorepublikových intelektuálů dost vážně zabývala několik desítek let, je o tom napsáno spousta knih - z nichž jsem nečetl ani řádku. Vystavuji se tímto hloubáním riziku, že sečtělejší příchozí mi prvním komentářem rozbije domeček z karet, ale co nadělám.

Smysl, smysl něčeho. Zkusím se k tomu dostat přes možné otázky. Čím by se dala věta „jaký to má smysl“ nahradit?

Sice to není úplně přesné, ale ve většině případů se místo ní dá použít otázka „proč“ (jaký je smysl života? -> proč žiji?). Odpověď se může vztahovat k různým oblastem a může být chápána nejméně čtyřmi způsoby. Vezměme si příklad "rozsvícení světla". Odpovědět na otázku „Proč?“ můžu:

  • v mentální rovině s ohledem na minulost - „protože jsem chtěl vidět na čtení“, důvod
  • v mentální rovině s ohledem na budoucnost - „aby bylo dost světla na čtení“, účel
  • v materiální rovině s ohledem na minulost - „protože došlo k sepnutí elektrických kontaktů ve vypínači“, příčina
  • v materiální rovině s ohledem na budoucnost - „protože dojde k rozžhavení vlákna v žárovce“, následek (uznávám, tady to trochu kulhá, doplnil jsem to kvůli symetrii)

Nebo bychom se mohli zeptat „Jaký to má význam?“. Odpověď může být:

  • v mentální rovině s ohledem na současnost, na aktuální zařazení v žebříčku hodnot (něco je významnější vzhledem k něčemu jinému) - „je lepší číst si na světle, protože si nezkazím oči“, význam

Když se vrátím k otázce po "smyslu" v původním chápání, zdá se, že smysl dává jen v mentální rovině, tedy jen pokud je tu referenční soustava člověk, a pokud popisuje účel nebo význam. Mluvit u dějin o "účelu" je absurdní, takže zbývá "smysl" ve smyslu "význam". To by asi šlo. Ale proč tedy nepoužili "význam českých dějin" rovnou?

Něco k problematice smyslu slova smysl na Wikipedii.

12345
1205071440000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online