Wuwejův zápisník

Nástroje pro web - validace, optimalizace, IP adresy

06.05.2007 23:06, Wu | počítače | komentáře -

Máte-li vlastní stránky, jistě víte, že je potřeba pravidelná údržba a kontrola.

Začíná to už po napsání příspěvku nebo po změně vzhledu, zkrátka při jakémkoliv zásahu do (X)HTML. Tehdy je totiž záhodno prověřit, jestli jsou stránky validní, jestli vyhovují standardu, který deklarují. K tomu se nejlépe hodí validátor přímo od konsorcia W3C. Nevyhovuje-li vám angličtina, existuje počeštěná mutace validátoru. Proč by stránky měly být validní je tak trochu filozofická otázka, argumenty pro popsal třeba pixy, proti např. Yuhů.

Hračičkové si můžou zkontrolovat ještě optimalizaci, dozvědět se, jak urychlit načítání stránek pomocí Web page Analyzeru a zbytek dne strávit zkoušením nejrůznějších nástrojů z přehledu Free Webmaster Tools.

Vhodnou SEO stránek lze zajistit vyšší pozice ve výsledcích vyhledávání. Další kritérium ovlivňující pozici je "rank", číslo, získané složitým propočtem kolik stránek odkazuje na váš web, jak známí jsou ti co na vás odkazují, jak známí jsou ti, na které odkazujete vy apod. Každý vyhledávač používá vlastní algoritmus a většinou u stránek jejich rank nezveřejňuje. Přesto existují nástroje na jejich přibližné zjištění:

K čemu vám to bude? No, v podstatě k ničemu, jenom budete vědět, jak si stojíte.

A když už se umístíte dostatečně vysoko, přijde den, kdy u vás přistane některý z bohaté typologie internetových škodičů. Např. jako mistr "sxa" tady. Systém komentářů si samozřejmě poznamená i jeho IP adresu a obvykle ji máte k dispozici, v tomto konkrétním případě je to "213.151.92.10". Následné kroky (možností je víc; ve zmíněných Free Webmaster Tools je také něco k dispozici):

  • V příkazové řádce se napíše nslookup xx.xx.xx.xx, což nám zařídí překlad z číselné adresy na doménové jméno. To často napoví, odkud přibližně výtečník pochází. Pokud například komentuje z práce, na doméně je to znát. Náš borec komentoval z "doliny.elo-digital.cz".
  • IP adresa se zadá do formuláře na stránce IP-adress.com, která zjistí, komu tato IP adresa patří (organization), jakého má poskytovatele připojení (ISP) a na mapě ukáže, kde sídlí... "sxa" je připojen přes INWAY a.s.

Příště se podíváme, jak identifikovat vykrádání textu a alespoň trochu zkomplikovat kradení obrázků.

Aktualizace 6.12.2007: Daniel Dočekal napsal článek s přehledem nejrůznějších online nástrojů pro zjišťování informací k IP adrese. Tamtéž do komentářů přidal Lemik další odkaz na sbírku pomůcek - DNSstuff.com.

12345
1178485560000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online