Wuwejův zápisník

Černý křemen - morion

10.12.2006 22:42, Wu | příroda | komentáře -

Ve vzkazech mě požádala mobsik o fotku minerálu morionu, prý ho má možná doma, ale není si na 100% jistá a chtěla by si to ověřit. Takže tenhle článek je přímo pro ni.

Morion je černá odrůda křemene, jednoho z nejrozšířenějších minerálů vůbec - vyskytuje se v obrovském množství variant a barev a většina z nich má vlastní jméno, ostatně trošku jsem se o tom rozepsal u fulguritu.

Postup určení je jednoduchý, nejdřív musíme zjistit, jestli se jedná skutečně o křemen, a pokud ano, je určující barva. Nejlepší by samozřejmě bylo oslovit nějakého znalce a přinést mu ho ukázet, jenže ne vždycky je nějaký odborník v dosahu. Pak by se dal zkusit klíč k určování minerálů, ale ne každý ho má doma. Nezbývá, než použít vylučovací metodu.

Typické vlastnosti křemene jsou skelný lesk, průsvitnost a tvrdost 7 podle Mohsovy stupnice. Skelný lesk i průsvitnost jsou vidět pouhým okem a tvrdost zjistíme. Mohsova tabulka má 10 hodnot, každá hodnota je reprezentována typickým minerálem; stupnice je sestavena tak, že tvrdší nerost (s vyšším číslem) dokáže udělat vryp do měkčího.

My potřebujeme

  1. Vyloučit, že je látka tvrdší než křemen (jen pro jistotu, nezdá se mi pravděpodobné, že by mobsik doma měla černý diamant, černý topaz se myslím nevyskytuje, a černý korund sice ano, ale jako smirek na smirkovém papíru). Najdeme si nějaký kus křemene, jakéhokoliv, a zkusíme do něj udělat rýhu určovaným minerálem. Pokud se to nepovedlo, určitě ten neznámý není tvrdší než 7.
  2. Vyloučit, že je látka měkčí než křemen (tady už je mýlka pravděpodobnější). Možná už tušíte, ano, budeme rýpat křemenem do určovaného minerálu. Pokud jsme nevyrobili žádný vryp, pak je tvrdost přibližně stejná jako křemen, tedy 7.

A jsme na konci, jestliže má minerál skelný lesk, tvrdost přibližně 7 a černou barvu, je tu velká pravděpodobnost, že je to křemen morion.

Obrázky morionu lze najít na internetu - Rockhound - mineral photo gallery.

S čím si ho můžeme i přes přibližné určení splést:

  • Se záhnědou, která je ale kouřově hnědá
  • S obsidiánem, což je v podstatě sopečné sklo (a ve složení převažuje oxid křemičitý jako v křemeni). Tvrdost je 6-7 a lesk také skelný. Jenže, obsidián je opravdu spíše sklo než kámen a hlavně láme se lasturovým lomem s velmi ostrými hranami.
  • S pazourkem (opět forma oxidu křemičitého), ten má také lasturový lom, ovšem není tak průsvitný a sklovitý jako obsidián, leskne se spíš matně až mastně.

Pro kontrolu přikládám i obrázek obsidiánu:

Obsidián

A záhnědy (původně jsem ji vydával za morion; díky komentáři od Lesem Kráčejícího jsem to 10.1.2008 uvedl na pravou míru):

Křemen záhněda

12345
1165786920000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online