Wuwejův zápisník

Jiří Patočka a kolektiv: Vojenská toxikologie

12.12.2006 19:52, Wu | knihy | komentáře -

Jiří Patočka a kolektiv: Vojenská toxikologieOd chvíle, kdy jsem měl zapůjčenou knihu klinické toxikologie, po ní pátrám po knihkupectvích a antikvariátech. Marně; byl by to div, aby takový poklad někdo pustil z ruky. Až teď jsem konečně narazil na Vojenskou toxikologii. Není to sice toxikologie klinická a proto v ní nenajdeme spoustu běžných otrav, ale i tak je nesmírně zajímavá. Probírá všechny skupiny vojenských otravných látek, nejen použitých, ale i potenciálních, obecná i specifická pravidla dekontaminace (odmoření), ochranné pomůcky a spoustu dalších věcí.

Věděli jste například, že:

  • Yperit není jen jeden, ale hned celá skupina, potíže se objeví až čtyři hodiny po zasažení a je to látka s druhou největší pravděpodobností použití (po nervově paralytických plynech). To proto, že se dá relativně snadno vyrobit a jsou ho stále velké zásoby. Člověk ho má zafixovaný jako něco z první světové války, ale to je omyl.
  • Při otravě nervově paralytickými jedy, jako je například sarin, se aplikuje atropin. Ano, ten z rulíku zlomocného, on totiž má přesně opačné účinky na metabolismus nervového přenašeče acetylcholinu. Zajímavé je, že v takovém případě je organismus proti atropinu natolik odolný, že ho jím nelze prakticky předávkovat.
  • Choleru způsobuje bakterie Vibrio cholerae, ale ve skutečnosti za tím stojí choleratoxin bakterií produkovaný. Existuje riziko jeho samostatné syntézy a použití, stejně jako botulotoxinu (ten má na svědomí Clostridium botulinum).
  • Oxid uhelnatý běžnou plynovou maskou prochází (např. filtrem M-10) a musí pro něj být specializovaný filtr, který katalyticky oxiduje oxid uhelnatý na oxid uhličitý.
  • Při první pomoci při otravě kyanovodíkem se dýchání z úst do úst nedoporučuje, mohlo by dojít k otravě zachránce.
  • Sirovodík, páchnoucí po zkažených vejcích, je v toxických koncentracích bez zápachu, resp. ochromí čichový nerv, takže přestane být cítit.
  • Existují látky, jejichž jediné použití u pokusných zvířat vyvolá trvalý parkinsonský třes, např. tremorin.
  • Aflatoxiny, jedy z plísní nejčastěji exotických oříšků, byly poprvé objeveny v Anglii při epidemii mezi krůtími mláďaty. Tehdy jich zahynuly statisíce po krmivu s obsahem brazilských buráků. Např. myši jsou proti nim 200 krát odolnější než kachny, je vidět, s čím které zvíře přichází do styku.
  • Hojně vyvíjené jsou látky zvané bioregulátory, které mění funkci organismu, ale smrtelné nejsou. Využívá se skulinky v zákonech a v Úmluvě o zákazu chemických zbraní a zdůvodňují se mírovými účely. Jedna skupina jsou opioidy, syntetické látky s morfiovým účinkem, vyvolávající pocity klidu, apatie, znehybnění apod. „Látka tohoto typu, pravděpodobně derivát fetanylu, byla použita v říjnu 2002 v Moskvě při osvobozování velkého množství rukojmí, držených čečenskými teroristy v divadle. Protiteroristická akce ruských policejních sil byla úspěšná, ale z dosud ne zcela jasných příčin došlo k usmrcení velkého počtu rukojmí, z čehož je zřejmé, že i neletální zbraně mohou mít smrtící účinek.“ (str. 146)
12345
1165949520000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online