Na intenzivně zbarvený kameny vždycky bacha. Buď je to něco jinýho, než za co se to vydává (klasicky bývá vydáván kyanit za kašmírský safír, ale s tím se běžný člověk zpravidla nesetká), nebo přímo lidma vytvořená syntetika (každé klenotnictví, intenzivně zbarvené, velké a podezřele levné brusy ve špercích), popř. se jadná o přírodní kámen, kterému bylo nějak pomoženo - ať už využitím mikroskopických pórů k dobarvení (klasicky intenzivně modré, fialové, zelené a nevímjakéještě acháty zpravidla z Brazílie), vypálením ke zvýšení intenzity barvy (už zmíněný citrín z ametystu, ale velmi často též rubíny, safíry, některé turmalíny a další) nebo v nejhorším případě ozářením (zmíněný morion a topaz, citrín, taky akvamarín další).
Nejspíš o tom spáchám web, protože kameny jsou v čím dál větší oblibě a nic netušící lidi snadno nalítnou na kejkle různých obchodníků prodávajících syntetiku, pálené a barvené kameny, nebo prohlašují za český granát bez jakýchkoliv skrupulí granáty vytěžené v Keni nebo JAR, které mají s těmi pravými českými shodnou jenom krystalochemickou strukturu.
Pokud si někdo o účincích kamenů neco přečte, a pak si za konkrétním účelem koupí třeba pálený citrín, který se však energeticky ani v náznaku neblíží tomu, co se dočetl, je to podvod.
~