Wuwejův zápisník

Miloš Zeman: Vzestup a pád české sociální demokracie

18.05.2006 20:13, Wu | knihy | komentáře -

Dnes už bych to nečetl. Jak to bylo ve skutečnosti si můžete přečíst u Jaroslava Kmenty, a jak Miloš Zeman vystupoval jako prezident si jistě pamatujete sami...

Jenže co s tím článkem? Mazat ho nemá smysl, tak jako tak to bude v archivech a někdo by mi to dříve nebo později omlátil o hlavu. Nechávám to tedy jako historickou připomínku, že u knih je třeba také zvažovat jejich zdroj a relevanci.

(Aktualizace 11. 4. 2022)

Vzestup a pád české sociální demokracieMezi novináři i mezi intelektuály (množiny se překrývají) je zvykem nadávat a házet bahno na Zemanovy knihy, pokud možno jej obviňovat z propagandy, stalinistických móresů a bůhvíčeho dalšího. Přitom jim k tomu moc důvodů nedává. Asi jim leží v žaludku autorova otevřenost, neskrývaný odpor k novinářům (až na výjimky) a možná také to, že má nejspíš pravdu.

V části "Vzestup" popisuje Zeman příčiny a principy vzestupu ČSSD a svůj podíl na něm. Logicky následuje část věnovaná propadu důvěry v dosud nejsilnější stranu, věnuje pozornost absenci osobností (samozřejmě se zmíní i o muži s kamennou tváří a o muži, který to myslel upřímně...). Nejzajímavější je ovšem třetí oddíl, totiž návod nebo představa, jak dnešní nelichotivou situaci strany řešit. Návrhy jsou to praktické a dá se s nimi souhlasit, bez ohledu na politickou orientaci čtenáře.

Samozřejmě se knize - ostatně jako každé jiné - dá leccos vytknout. Třeba poměrně floskulózní jazyk, nějaká ta manipulace tam také je. Nic z toho však nepřevyšuje míru únosnosti a zbytek za pozornost stojí.

Odkazy na recenze - na úrovni je analýza Bohuslava Binky: část 1, část 2, část 3.

12345
1147975980000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online