Wuwejův zápisník

Boris Vian: Rozruch v Andénách

20.04.2006 21:00, Wu | knihy | komentáře -

Rozruch v AndénáchVýtečná parodie na akční brakovou literaturu. Ovšem okořeněná slovní hravostí; kypící fantazie je srovnatelná snad jen s Morfiem, hrabětem z makových polí. Absurdní kombinace slov poskytují neutuchající zábavu, pokud je vám tento druh třeštění milý...

Hrabě Adolfín ze Svrbí je spolu se svým společníkem Serhomilem Branivrakem pozván na raut k hraběnce z Dologechcij, kde je mu za tajemných okolností zcizen zupácký pazneht. Zvrat střídá zvrat, nečekané souvislosti se objevují způsobem známým z telenovel, postavy se vynořují nebo jsou odstraňovány čistě náhodně, zkrátka nic tu není jisté.

Ocituji-li z předmluvy Martina Hyblera, pak "Dochází ... k jakémusi plynulému, ustavičnému vpádu chaosu, jinosti, nečekanosti, k permanentnímu úniku smyslu někam za roh; jazyková konzistentnost je narušena a z věcí se stávají jakési umělé a nafouklé předměty, jež propíchnuty, nepřestajně se odvzdušňují. Jakmile vyvstane byť pranepatrný náznak čehosi, je to okamžitě nelítostně napadeno a roztrháno na cucky."

Trochu snad napomůžou ukázky:

"Nebylo na něm věru nic dvojznačného: jako by se právě vrátil z výroční schůze Klubu přátel jinochodníků a v uších mu ještě zněla Ramlovní píseň, když byli ržáli v ráži ztepilí pušťáci a mávali rážemi na sivooké sveřepice, aby se v temné stáji samy nebály."

"Laskavce a dobromysly jako by laskavěly pod dobrosrdečným sluncem, laskajícím je dobrodušně láskyplnými paprsky. Ostatně svítilo i do broskvoní."

Ano ano, takové čtení, to člověku uštědří pořádný cit. "koprdelec". A za 19 Kč, no nekupte to. Nějaké ukázky zde.

12345
1145559600000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online