Vase nenapadna poznamka by mohla vest k rozsahle mysticko-teologicke uvaze, A.P.. Ale na tu nemam cas, protoze musim na houby. Tak to vezmu ve zkracenem rezimu- v bodech:
1) "souboj druhů není to samé co přírodní výběr"
Mate pravdu, neni, ale pri kategorizaci o skatulku vyse uz ano- vliv zive i nezive prirody muzeme zaradit do kolonky "vynucene chovani". Pro vase omezeni a naslednou premenu je jedno, jestli celite suchu, anebo komarum.
2) Otazka je, jestli vyvoj druhu je dusledkem tothoto vynuceneho chovani (tedy darwinismu), anebo jestli (nejen) clovek ma v sobe "z podstaty" zakotvenu potencialitu takoveho vyvoje.
Tedy zda-li "prirozeny vyvoj" neprirozenym zpusobem nemodifikuje vas prirozeny zamer k nejake jine, dobrovolne zmene.
Teoreticky obecny priklad: Kdyby nebylo sousedicich druhu a neprizne prirody, mohl byste se (tedy vas druh) vyvijet organickym uspokojivym smerem a to zcela bez stresu.
Prirozeny vyber by se z tohoto uhlu pohledu pak jevil jako vynucene omezeni a odchylka (ci spise v pluralu nekonecna rada vynucenych odchylek), vedouci k vnitrne neuspokojivemu vysledku ("chtel jsm byt kovarem, ale otec mne dal do uceni na tesare").
3) Myslticka uvaha je to proto, ze vyse uvedena uvaha predpoklada, ze byste zil mimo prirodu, coz neni myslitelne. Na druhou stranu neni spatna v tom, ze prirodni vyber vidi spise jako nevyzadane omezeni, coz se bezne praxi casto potvrzuje (chcete neco plodneho a prinosneho udelat, ale okolnosti vam v tom brani- tim se stavate necim jinym, nezli jste chtel, ale uspokojeni (tedy naplneni vnitrni "vis vitalis", prirodni sily) nenachazite.
~