Ad Wuův povzdech "jenže mě ty historky tak nudí! A Švejkovy promluvy nejsou nic jiného, než jejich jednolitý proud"
Ale v tom já Vás cele chápu. Ještě horší jsou zlidovělá hesla. Vždycky když slyším někoho říkat "To chce klid a nohy v teple", nebo když to vidím někde napsané na teploměru, případně když přijdu do hospody a tam mají hrdě na zdi napsáno "Kibic drž tlamajznu než tě přes ní čmajznu", mám pocit, že mi něco praskne.
Jenže, podobně jako jm, jsem toho názoru, že Švejkovy promluvy nejsou zase až tak důležité. Což je taky důvod, proč ten film nemůže být moc dobrý, protože film je ze zásady postaven hlavně na přímé řeči. Švejk mi připadá spíš jako pozorovatel a také hybatel, který umožňuje vypravěči popisovat, co se kolem něj děje, a (díky Švejkovu hybatelství) také lidské reakce na Švejkovu přítomnost symbolizující jakýsi "dada ex machina". Myslím, že není náhodou, že o Švejkově minulosti se nic podstatného od vypravěče nedozvíme (kromě toho, že byl superarbitrován pro blbost), ale o mnoha jiných postavách ano - a opět to jsou věci, které ve filmu nejsou (třeba kterak polní kurát Katz ke svému polnímu kurátství přišel nebo až psychologická sonda do duševního vývoje npor. Lukáše).
Pro lepší imaginaci bych Vám doporučil Švejka načteného Oldřichem Kaiserem (kterého považuji za nejlepší adaptaci Švejka vůbec), ale vím, že audioknihy nesnášíte ...
BTW, někde, asi na csfd, jsem četl chválu na německý seriál o Švejkovi, údajně zdařilejší než český film. Dokonce jsou ho našel volně dostupný na tubě (
https://www.youtube.com/results?search_query=die+abenteuer+des+braven+soldaten+schwejk) Leč má němčina je nevalná - neviděl jste ho někdo?
A ještě zpět k Vaší vzpomínce na to, že jste Švejka uváděl už u dadaismu - pravda, úplně jsem na to zapomněl. Přitom zrovna tenhle díl Vašeho průvodce mě dost zaskočil. A to ne jen proto, že byl Švejk v dadaismu (já si totiž pod dadaismem představoval něco ještě praštěnějšího), ale třeba i kvůli Apollinairovu Pásmu v kubismu - sice jsem ho kdysi četl, ale nikdy by mě to nenapadlo. Je to asi tím, že i když jsem měl literaturu rád, tak jsem neměl rád její školní výuku, hlavně právě to škatulkování. Nikdy jsem nechápal, proč prostě nepsali, co chtěli, místo aby se obtěžovali vydáváním manifestů různých směrů, sdružováním ve spolky a pak se v nich hádáním ... ale je fakt, že si vybavuju, že na gymplu nám učitelka říkala, že kubismus měl i odraz v poesii, a že jsme tehdy nějak nechápali, jak se to asi dá udělat. Tak teď už to díky Vám vím :-)
~