Aha, to jsme se nepochopili, já myslela že hledáte mosty k duším) mně takovéhle spojování přicházelo až následně, a většinou nahodile, až jak z četby vyplynula potřeba nebo chuť.) Zaujalo mě, že jste proti lidovým vypravěčům východu nasadil Odysseu, to je proklatě vysoká laťka. A bez mrknutí oka vzal Kalevalu, na kterou se teda podle mě nikdo neodkazuje, a nikoho neinspiruje. Taková bichle je to, do které se začíst…no třeba se vám to povede)
Východní příběhy jsem četla dřív než jsem k rozumu přišla, a daly mi obrovsky moc. Řeknu vám, že si myslím, že mi pomohly chápat Starý zákon ? skrze Gilgameše, Nasreddina, Šeherezády jsem poznávala úplně jinou mentalitu. Prostě podle mého názoru je v prostoru mezi Evropou a Čínou co objevovat). Jen nahodím ve zkratce: Máte v seznamu Alexandreidy. K tomu můžu dodat Firdúsí-Král králů (tam je Alexandr přejmenován na Eskandara). Na pohřbu Firdúsího byl náš orientalista Rypka, specialista na Nízámího. Řecko-perské války, perská věda, Avicenna, hedvábná stezka se Zikmundem a Hanzelkou, film Božské děti, Nasreddin jako lidový vypravěč ? inspirace Švejka nebo Anthony de Mello. Ruské byliny, Sibiř, Altaj ? předislámské období ? dobytí Sibiře Jermakem a Stroganovci ? Verneovka Carův kurýr, tam vojevůdce Boris Godunov). Země Arijců: Nový Iran - Nový Afganistán / Alois Musil. Holland/ Perský oheň : první světová velmoc a boj o Západ. Tak pravil Zarathustra)
Už jenom takový Tádž Mahál - až po přečtení Tisíce a jedné noci přijde člověk nato, čím asi mohla žena muže upoutat tak hluboce, že i po smrti jí postavil takovou krásu...)
No jo, nemám doma v knížkách žádný systém)
~