Wuwejův zápisník

Nikolaj Nosov: Neználek na Měsíci

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2019-07-30 23:45:46
Taky moc ne. Sice už chápu, proč společnosti na burzu vstupují, ale obchodování s akciemi mi pořád tak nějak zapáchá.

U kryptoměn pořád čekám, kdy bublina splaskne :). Bitcoin mi spíš než platidlo připadá jako komodita.
A. P.
2019-07-30 17:01:53
Wu
2019-07-28 23:51:17
Děkuji za pochvalu, a co se týče té grafiky - až to budu číst příště, nevylučuji, že si s obrázkem víc vyhraju :).

Akcie mě taky fascinovaly, ale pamatuju si hlavně, že jsem to pořád nějak nechápal :)
Jan
2019-07-26 13:00:58
Wu
2017-09-18 22:42:54
Tak to neodkládej, budeš zírat :).
bb
2017-09-17 00:03:41
Wu
2017-06-29 22:34:36
Tribun: paradigma, asi ano. Hledal jsem po internetu něco z jeho životopisu, jestli se aktivně angažoval politicky nebo tak, ale nic moc. Prostě psal pro děti.
(Ad Foglar - zaznamenal jsi, že vyšla kniha Evangelium podle Jaroslava Foglara? Jsem na ni hodně zvědavý.)

André Pulgar: také myslím, že pokud chce někdo zpochybňovat evropské hodnoty (ale sakra proč? - tedy pokud mluvíme o hodnotách a ne hysterii), má materiálu dostatek


J.M.: určitě podívej. Ano, revoluce byla, za pomoci Všeználkova detěžkátoru. V tom ovšem tkví ten problém s komunistickými revolucemi, že je to vítězství outsiderů okradením jiných a zárodek budoucí nerovnosti v právě nastolené rovnosti.
J. M.
2017-06-28 21:38:23
Musím se na tu knihu někdy podívat. V dětství jsem ji miloval a četl pořád dokola. Nejspíš se mi líbilo dobré vyvážení prožitku z křivd, které se Neználkovi děly, s tím, že nebyly nesnesitelně srdceryvné. Už si ani nepamatuju, jestli nakonec pan N. vedl Měsíčňany k revoluci - ale počítám, že asi ano. Vítězství outsidera jsem v knihách vždy miloval a miluju dosud.
André Pulgar
2017-06-27 16:03:23
Ano, byly a jsou to krásné knihy.

Ad Tribun: Mně to teda nejzajímavější nepřipadá. Když se projdu po knihkupectví, najdu tam dost knih, které jsou v očividném rozporu s Evropskými hodnotami, evropskými hodnotami nebo euroamerickými hodnotami (vzhledem k okolnostem si nejsem moc jistý, které jste vlstně ve skutečnosti myslel). A nemusejí ani pocházet ze SSSR.
Tribun
2017-06-27 09:46:16
Výborný rozbor!

Samozřejmě jsem a také četl a již jako dítě (takže jsem asi nebyl zase až takové dítě) jsem si to všechno uvědomoval, ale takhle sepsané je to ještě evidentnější.

Že Měsíc je alegorie kapitalismu a Sluneční město komunismu je evidentní, ale zrovna v případě Nosova bych nemluvil o propagandě, ale spíše o paradigmatu. Prostě psal tak, jak to viděl a cítil, podobně jako Foglar, který také dost tlačil na pilu vlastenectví např., ale za propagandistu by ho asi nikdo neoznačil.

Co dělá Neználka Neználkem je podle mě specifická ruská poetika (ve skutečnosti běžné ruské vyjadřování), všechny ty zdrobněliny a specifický způsob komunikace, který ale, pokud si dobře vzpomínám, třeba v takovému Čukovi a Gekovi nebyl, a podle mě právě proto, že tyhle knížky byly programově výchovné.

Ale úplně nejzajímavější na Neználkovi je, že pořád vychází, i když je v tak očividném rozporu s Evropskými hodnotami. Je v kus naděje, závan příčetnosti ve světě, který absenci vize nahrazuje konstruováním ohrožení.