Wuwejův zápisník

Herbert Bangs: Návrat posvátné architektury

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2017-06-06 20:06:06
To, že ji stavěli jako budovu k bydlení ještě neznamená, že by se v ní dalo (dobře) bydlet. Když je ideologie nebo styl nad potřebami...
Bangs píše o domě doktorky Edith Farnswothové (taky od Miese van der Rohe), který byl jedním z nejvýznamnějších domů a inspirací cit. pro stavby, projektované stylem 'ocel a sklo'. Tento způsob výstavby pokračuje až do současné doby. Jak doktorka Farnsworthová brzy zjistila, bydlet se v něm nedalo. (Str. 19)

(Co jí vadilo zmiňují tady: http://www.archizone.cz/stavby/farnsworth-house/)

Stylové experimenty, které rezignují na základní funkce, jsou ... prostě špatně.
bb
2017-06-05 01:44:21
Wu
2017-06-04 22:42:28
U mě se ta první fáze okouzlení nekonala - odjakživa mi ta budova připadala nelidská. Tohle prostě není obytný prostor.
Je to prostor výstavní.
bb
2017-06-03 14:12:08
Zamyslela mě jedna z vět citovaná v závěru: "ačkoliv je nutné, aby budova uspokojivě plnila svou funkci příbytku, skutečnost, že je krásná, je důležitější.“
Já Ti nevím!.... A nevím to ani z pozice člověka, který tu krásu v životě velmi potřebuje a stavíjí vysoko na svém vlastním žebříčku hodnot. Ale přecijen mám pocit, že to, aby se mi někde spokojeně žilo, je pro mě jaksi podstatnější, než ta krása sama o sobě.
Mimochodem - dovolím si jednu otázku - a snad mne tu neukamenujete jako svatokrádežníka :-D Berte to, prosím, tak, že v oboru architektury jsem naprostý neznalec a negramota, a že jsem se jí nikdy ani nezabývala. Řekni mi, prosím, Wu, popřípadě i vy ostatní, jak vnímáte vilu Tugendhat? Já jsem totiž zjistila, že jsem ve vztahu k ní velmirozpolcena. Tedy, přiznávám, že jsem doposud neměla příležitost jí navštívit osobně a tedy jí vnímat na vlastní kůži. Znám jí z filmů, fotografií a knih. První vjem byl velké okouzlení. Ty prostory, místo, světlo.... mají v sobě cosi velmi intenzivního, co mi prostě funguje.... Na druhou stranu, jednou jsem se u nějaké další fotoknihy najednou zamyslela nad tím, jak se tam asi žilo. Pokusila jsem si představit sama sebe, jak procházím těmi místnostmi, ne jako návštěvník, ale jako obyvatel tohoto domova..... A najednou mi bylo divno. Najednou z toho na mě začišel chlad, tvrdost, nevlídnost, padla na mě tíseň.... Trochu mě to samotnou překvapilo... Ale uvědomila jsem si, že tam bych žít nechtěla...
Wu
2016-05-30 19:18:41
Díky; pokud ho nenajdu po antikvariátech, ozvu se.
lojzo
2016-05-28 16:24:14
Ak chceš, rád ti ho (Kriera) požičiam.
Wu
2016-05-28 00:03:27
lojzo: myslím, že ten pocit je přesný, že to bere bez výjimky. Ono to také může být jeho prostředím a dobou, mluví z celoživotní zkušenosti - a dnes je třeba situace o dost jinačí.
(I když, pravda, nelidské krychle pořád frčí: http://archiweb.cz/buildings.php?type=&action=show&id=74 :))

Koukám, Krier vyšel v roce 2001, to se bude obtížně shánět.
Ale zkusím to, díky za tip.
lojzo
2016-05-25 09:49:45
Autora nepoznám, ale vyzerá to zaujímavo, iste sa po tej knižke poohliadnem - aj keď teda nevyzerá, že by som s jeho názormi bezvýhradne súhlasil. Netvrdím, že moderna je vo všetkom pozitívna, ale u pána Bangsa mám (aspoň teda na základe tvojej recenzie) pocit, že ju odsudzuje "en bloc", že s vaničkou vylieva aj dieťa.

P.S. Skús Leona Kriera (Architektúra - volba nebo osud), myslím, že sa ti bude páčiť.
Wu
2016-05-23 23:25:43
Tenhle problém s rušivými momenty knih řeším také. Ale většinou si je nechávám a vybírám si z nich to, s čím dál pracovat, co si zapamatovat. Uvědomuji si, že tím knihu rozmělňuji - ale zase kolik je takových, které můžu přijmout beze zbytku? To snad ani nejde...

Fotka lázní je monumentální - a opravdu vypráví. Hned se začnou vynořovat asociace. Pevnost. Mravenci. Armáda. Disciplína. Hráz. Obzor...
sax
2016-05-19 08:15:31
sax
2016-05-19 08:09:43
"Ale o vítězství individualismu Bangs mluví. O individualismu architekta, který ze stavby trčí a nesklonil se před jejím účelem, smyslem..."

Ja se te vyse recenzovane knizky obaval dotknout, Wu, protoze nektera dila jsou velmi diskretni a "rozhodnuti" o jejich kvalite se deji na velmi tenke linii.
S tim zapasim uz velmi dlouho: kniha je v podstate dobra a prinosna, ale jsou v ni rusive momenty (nerikam, ze je to Bangs, necetl jsem)...a pak nevim, co s ni. Nechat- dat pryc?
Bohuzel je takovych vetsina, takze temer z donuceni jsem je zacal rozdavat ve vire, ze nekomu prijdou jako celistve a bez ruchu.
Jinak diky za oba odkazy, peclive je proctu.
O architekturu jsem se zajimal vzdycky, ale nikdy to nemuselo byt z nejakych profesionalnich duvodu, takze jsem si mohl dovolit zustat amaterem i pri pohledu na pamatku. Kdysi me jeden kunsthistorik naucil "dialogu s pamatkou", tedy mlcicimu prihlizeni a nechani "hovoru" na stavbe. Jak mne potesilo, kdyz jsem nedavno videl dokument o laznich Prora na Baltu, kdy porad byl plny ideologickych zvastu, az se objevil nejaky nemecky architekt, ktery rikal: Je to jedna z nejsilnejsich staveb, co znam, postavte se pred ni a ona vam zacne vykladat svuj pribeh, to se stava jen u tech nejvyznacnejsich del.
http://georg-dahlhoff.de/blog/wp-content/uploads/2011/09/200910106683.jpg
Jinak mym celozivotnim pruvodcem je Slabikar navstevniku pamatek, do nej lezu uz prez 30 let :-)
http://baila.net/kniha/225621344/slabikar-navstevniku-pamatek-jaroslav-herout
Wu
2016-05-18 21:56:02
Chobotnice byla děsná.
(Taky jsem se tu o ni otřel: http://blog.wuwej.net/2007/04/04/kolaz-neznalkova-knihovna.html)

Ale o vítězství individualismu Bangs mluví. O individualismu architekta, který ze stavby trčí a nesklonil se před jejím účelem, smyslem...

Díky za odkaz. Je to monumentální a mám z toho pocit, že mě ten vchod chce rozšlápnout :).
Architektura je pro mě také složitý problém, často třeba přemítám, jestli se mi něco líbí, nebo ne, jak ladí s tím, k čemu má sloužit, jestli a jak se do ní promítají návrhy obdobných budov minulosti. Psychologie architektury (http://blog.wuwej.net/2013/08/28/lubomir-kostron-psychologie-architektury.html).

To muzeum musel být zážitek, díval jsem se na fotky na google :)
sax
2016-05-17 19:10:49