Wuwejův zápisník

David Giles: Psychologie médií

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Tesla
2017-01-14 17:22:45
Wu
2013-02-27 23:56:29
fialka: někdy se k tomu určitě vrátíme.
fialka
2013-02-27 17:32:47
Wu
2013-02-27 09:51:38
Klokánek: zákon o síťové neutralitě by se určitě hodil, alespoň část tohoto rizika by se odstínila (soukromé firmy, nikoliv ovšem stát).


Psychoanalýza: ano, je za tím byznys a velké firmy budou dělat a prosazovat to, co jim vyhovuje a přináší zisky. Obrovské firmy jako Google to budou dělat v obrovském měřítku.
Má to ale dva háčky
1) svoboda internetu jim musí vyhovovat, což možná do jisté míry platí dnes, ale nemusí to tak nutně být pořád. Byznys založený na relevanci a reklamě je ok, ale placené odkazy jsou stabilnější příjem a kdyby nešly poznat, byl by to příjem ještě lepší. Dnes tomu brání kultura/morálka/politika/populismus/víra, ale to jsou všechno věci vrtkavé.
2) podléhají předpisům státu stejně jako lokální provideři, opět, nakonec budou dělat to, co jim stát nařídí. A když nebudou lobovat, může zvítězit jiný lobbing, nebo jiná ideologie...
Je to celé složité a vratké.
Klokánek
2013-02-26 13:07:34
Psychoanalýza: Google je ochotný a svolný k cenzuře. Přestože má asi silnější étos, než třeba fcbk, přece jen jsou to původně vědátoři. Ale ochota cenzurovat vyhledávání pro Čínu? Vydávání informací o uživatelích státu? (mrkni na "Google Transparency" -- zveřejňují tam počty žádostí soudů o vydání dat spolu s počty úspěšných vydání -- to jsou desetitisíce ročně). Google nedávo odstranil klíčová slova obsahující "torrent" z našeptávače. Spousta stránek je vyřazená z vyhledávače kvůli "porušení autorských práv". Takhle to bude. Některé z "megakorporací" vlastní velké množství autorských děl, cenzura půjde tudy. Zveřejníš na webu něco "nevhodného" a tvoje stránka se propadne ve vyhledávání tak hluboko, že ji nikdo nenajde. Zvlášť v době, kdy lidi už pořádně ani něvědí, co to je URL, a Google je výchozím bodem téměř každého hledání na Internetu. Jenom na mým webu je 75% přístupů skrze Google. Když mě marginalizuje na nějakou patnáctou stránku ve vyhledávání, dosah mejch informací o 75% poklesne. Něco jsem psal tady: http://nebezpecnakniha.blog.root.cz/2013/02/04/facebook-a-prima-volba/

A ad provideři: jaký český zákon ukládá O2 nebo Vodafonu povinnost používat blacklist? A ukládá jim nějaký zákon povinnost ho nepoužívat?
Psychoanalýza Internetu
2013-02-25 20:46:08
S tou svobodou Internetu a státníma represema to myslím není tak jednoduchý.

Dobře, provideři a cenzura, oukej, na základě zákonů určovaných státem... Ale kdo ovlivňuje jaké zákony bude stát tlačit? Ten, kdo má prachy, to jest korporace (ne, skutečně to není o tom, koho si lidi zvolí ve "svobodných" volbách). Zjednodušeně řečeno kdo má peníze, je schopnej protlačit do politiky tu partaj, která se bude snažit prosazovat ty zákony, který se hodí tomu "sponzorovi".

Teď co se týče Internetu, jednou z nejvlivnějších firem je Google (obecně nejen co se týče Internetu, je to megakorporace ovlivňující svět jako takovej). To znamená Google významně ovlivňuje ty zákony. A jakým směrem? Google má kupodivu maximální zájem na tom, aby Internet byl co nejsvobodnější! Proč? Protože má na tom postavenej celej svůj byznys. Google potřebuje, aby lidi mohli vyhledávat a aby výslekdy vyhledávání byly co nejrelevantnější (co nejméně zmanipulované a zcenzurované). Kdykoliv se něco děje a politici se snaží zavést krávoviny jako ACTA apod., Google je mezi prvníma, kdo se snaží angažovat a podporovat všechny ty snahy o zachování svobody Internetu.

Což je prostě zajímavý samo o sobě: Možná by tady byla mnohem větší totalita nebýt "velkých zlých kapitalistů" typu Googlu, co chtějí jen vydělávat prachy...
fialka
2013-02-25 19:46:10
Klokánek
2013-02-25 11:20:41
Fialka: Kdepak. Říká se tomu "authoship analysis" a je to něco trochu jiného. Shody opisovaného textu jsou podobný typ problému (komputativní lingvistika), ale tohle řeší problém autorství. V americe to používají na hledání autorů textů o terorismu. Myslím, že to půjde využít i na identifikaci autorů příspěvků v diskusi, ale nejsem si jist, jak dlouhý vstupní text to potřebuje. I když jsi originální, jsou věci, který tě prozraděj, mimoděk, způsob stavby věty, použití typickejch slov a slovních konstrukcí. V knížce "Jazyk matematiky" se píše o tom, jakl za pomoci statistický analýzy hledali tuším neznámé autory některých článků americký ústavy, jejichž autorství bylo sporné. Statistika nad většími soubory dat dokáže kouzla i v jinejch oborech. Data mining.

Svoboda Internetu: že to mají v rukou taky z větší části provideři, je důležitej postřeh. Možná na tohle by mohl bejt zákon, docela by se hodil, že poskytovatel je povinnen dodržovat princip "síťové neutrality". Ale to je samozřejmě idealismus. Kdyby si to dala do programu nějaká politická strana, asi bych jí dal hlas.
Wu
2013-02-25 00:21:53
Protichůdné zájmy, to jo, na tom něco bude.
Tak myslím že jsme si to vysvětlili dostatečně a že spolu vlastně souhlasíme ;).
fialka
2013-02-24 20:58:55
Wu
2013-02-24 01:27:22
Fialka: to jako že poskytovatel internetu je ten, kdo svobodu internetu má reálně v rukou. A protože se tím živí, platí daně, plní miliony předpisů a požadavků státu, není reálnou bariérou a už vůbec ne ochráncem jeho svobody. Zkrátka bude dělat to, co se mu nařídí - a proto je mimochodem svoboda internetu jen iluze.
No a já si uvědomil tohle, tenhle bod na konci diskuzí o škodlivosti, ten, na kterém může stát vynutit cokoliv. (Zatímco Ty jsi uvažovala o studiích, kterými by to stát naoko podložil.)

Jago: škoda, rýže by tam byla tak pěkná :-)
Jago
2013-02-23 23:10:17
fialka
2013-02-22 15:50:48
Wu
2013-02-22 01:20:43
fialka: kdepak volšový pazoury, wuwejova nedomyšlenost :-|
s tím přemýšlením od začátku nebo od konce nevím, rozdíl mezi ženami a muži možná ano, ale spíš v tom smyslu, že ženy spíše přemýšlí o příčinách, důvodech, zatímco muži spíše o tom jak dosáhnout cíle. Ale moc velkou váhu bych tomu nedával.

fialka, Klokáně: no a není rejžování zlata odvozené od tvaru pánve podobného tvaru čínského klobouku?

Klokáně: hm, rok vydání originálu, to mě nenapadlo. Hned to běžím zkontrolovat... Ne, originál z roku 2010. Odkazy dobré, díky.
Klokáně
2013-02-21 21:12:15
fialka
2013-02-20 20:46:14
Wu
2013-02-19 23:03:25
(Koukám, že do ukončovacího znaku pro formátování musím zahrnout i tečku, nejen mezery.)

Tak to myslíme totéž, akorát že Ty koukáš na začátek, na identifikaci "problému" , zatímco já na konec, na slabé místo, kde je vynutitelná represe (ať už oprávněná, nebo ne).
Ale nestačí jen "vědecký" výzkum, ten by posloužil jako záminka. Důležité je, jestli to vlivové skupiny chtějí, nebo je. Koneckonců kouření taky nikdo nezakázal, a výzkumy jeho škodlivosti rozhodně nejsou "vědecké".
fialka
2013-02-19 17:39:10
Wu
2013-02-16 00:47:07
fialka: legrační představa, to s těmi mnichy. Nebo že bych články blekotal do rozhlasu :).

Myslíš, že by psychologické zkoumání mohlo ohrozit svobodu internetu? Z konference Trendy v internetové bezpečnosti mi utkvěla jedna důležitá věc - že svoboda internetu končí u jeho poskytovatele, podléhajícího lokální moci a zákonům. Internet může být sebesvobodnější, ale hranice jsou blíž, než si myslíme.
fialka
2013-02-13 18:34:02
Wu
2013-02-13 01:11:39
Popis moderních médií je fakt slabý. Na druhou stranu některé jevy, které popisuje, jsou univerzální, bez ohledu na nosič (třeba parasociální interakce).
Vlastně na tom není nic divného, naše mentální výbyva je pořád stejná, bez ohledu na hračky, které právě používáme. Dřív se konverzovalo na návsi nebo na poště, dneska holt na facebooku.

Klesání gramotnosti může být také jen dojem - dnešní průměrný teenager ano, určitě ví míň než Ty před deseti lety, ale byl jsi před deseti lety průměrný teenager? Chci říct, geeků je nejspíš stejně dnes jako před deseti lety, ale BFU je dnes třeba desetkrát víc, protože už je to tak jednoduché, že můžou místo televize používat internet i oni.
Psychoanalýza Internetu
2013-02-11 22:10:49
Tohle je vtipný (a dost tristní) s tím chybějícím popisem Internetu v knize o psychologii médií. To psal nějakej kolektiv sociologů, co jsou rádi, že umí zapnout ten jeden společnej deset let starej PC s Windows XP a Excelem, co mají na katedře, ne? Je zajímavý, jak v akademický obci obecně učí lidí, co neví, že na PC existuje funkce copy+paste - a takovýhle lidi mají někoho něco učit. Jo už to vidím, Google prozradil, že Giles je (jak jinak) univerzitním profesorem na britské University of Winchester. Chlápek v pozdních středních letech (soudě dle fotografie), bývalý novinář... To jsou právě tyhlety takzvaně "offline" lidi tomu říkám alias "pasivní uživatelé" Internetu. Nezapojený do ničeho, fórum nebo blog viděli jednou z dálky, mají tak maximálně Facebook, používají mail, občas si něco vygooglí a přečtou na Wiki. A pak tráví stovky hodin psaním knihy "o médiích" a to jediný, který má dneska smysl rozebírat, vynechaj.

Přitom jestli má smysl analyzovat nějaký médium, tak je to V PRVÉ ŘADĚ ten Internet. Všechny ostatní média pomalu vymírají, všechno se přesouvá na Internet, jediný, kde počet uživatelů neustále stoupá je Internet, mladá generace nedělá nic jinýho, než že "sedí" u Internetu a konzumuje i veškerý (internetový) média prostřednictvím Internetu. Kolik školáků mezi deseti a patnácti lety kouká na televizi? Je jich čím dál míň a bude jich dál ubývat - časem si ty děti až vyrostou už ani tu televizi domů nepořídí, protože jako malý seděli u počítače (nebo dokonce už spíš u high-tech dotykovýho mobilu s velkou obrazovkou) a přestože rodiče byli na tu televizi zvyklí, děti už nemají důvod jí mít doma. Přesto je zajímavý, jak ta internetová a i počítačová gramotnost stoupá v zásadě jen velmi málo, veškerej trh od her přes mobily, stolní počítače až po samotný internetový služby tlačí na absolutní blbuvzdornost a to poslední, o co tu někomu jde je běžnýho frantu uživatele (BFU) cokoliv naučit. Mám pocit, že dnešní průměrnej teenager ví o fungování počítačů a Internetu dost možná ještě míň, než jsme toho věděli my před těma deseti lety, přestože (právě protože) je to pro něj něco úplně samozřejmýho a není důvod zkoumat, jak to funguje a co je pod povrchem (všechno je zautomatizovaný, na všechno je nějaká net služba, přihlásit se na Facebook a mail v podstatě stačí; k tomu pár desítek až stovek entertaining webů s fotkama, videama a informacema ze světa popkultury, která se taky celá postupně přesouvá na net).

Tradiční masmédia jdou pomalu, ale vytrvale do kytek, noviny, televize, rozhlas, tohle všechno časem úplně zanikne. Vliv tradičních médií na život jedince nebo společnosti je něco, co včera bylo důležitý, dneska je zajímavý si to přečíst a zejtra po tom neštěkne ani pes, protože to celý převálcuje Internet.