Wuwejův zápisník

Karin Hertzer: Rétorika v zaměstnání

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2011-05-05 02:57:03
Liška: idealisto :). Lidi, se kterými se nedá dohodnout, jsou všude, stejně jako ti, kteří používají manipulativní techniky (nevědomky). Mimochodem ta kniha není návod jak manipulovat, ale jak manipulace rozpoznat a čelit jim.
Předstírat nebo mluvit jako někdo jiný je samozřejmě nesmysl, to neprospívá nikomu a ničemu, ale o tom Rétorika v zaměstnání také není. Jsou to užitečné rady jak vystupovat, jak oslovit atd. abych nevyvolal špatný dojem. Není to manipulace, spíš něco jako etiketa. Když Ti někdo řekne "Mluv nahlas, jinak Tě přestanou poslouchat", je to dobrá rada. Když "řekne "uveď svou řeč překvapivým příběhem, abys upoutala pozornost" už je to odporné? A co třeba rady kam si sednout při rozhovoru dvou lidí (muži přes roh, muž se ženou naproti), taky odporná manipulace, nebo rada jak nesnižovat neverbálně šanci na dohodu?

lojzo: příbuzný má pěknou racionalizaci své práce :)
lojzo
2011-05-04 09:11:40
Liška: Tiež to vidím tak nejak podobne. :-/

Mám príbuzného, ktorý pracuje u veľkej nadnárodnej firmy a ten hovorí: "Prečo by som celý deň nehral, keď ma za to platia oveľa lepšie ako hercov v národnom divadle?" To by som nemohol.
Liška
2011-05-03 13:56:45
Možná je to užitečné pro urychlení - že člověk nemusí přemýšlet nebo konzultovat, jak co udělat - ale stejně je mi to odporný. Zvlášť ad koment "27 manipulatovních technik." Brrr.
Není nad to se normálně dohodnout, domluvit.
A když to nejde? Nepracovat v takových oblastech, kde se koncentrují lidi, se kterými není možná normální dohoda, domluva atd. Předstírat, že jsem někdo jinej, než jsem, to teda ne. Mluvit jako někdo jinej, to teda ne. A třeba prodej nějakého produktu abych stavěla v důležitosti nad mezilidské vztahy, nad respekt k člověku, to bych nemohla. To snad není náš svět, ne?
Nebo mluvím o něčem jiném?

Wu
2011-05-03 01:23:06
HC: jenže protože jsme lidi, nedokážeme se na něco bytostně lidského vykašlat - a myslím, že je to tak v pořádku. Nemůžeme ve skupině lidí se vzájemnými vztahy předstírat, že to skupina lidí se vzájemnými vztahy není.

jm: nejsou; na jejich řešení bych spíš doporučil 27 manipulativních technik (http://blog.wuwej.net/2010/12/27/andreas-edmuller-thomas-wilhelm-27-manipulativnich-technik.html), tam byly stížnosti i s modelovými rozhovory.
jm
2011-05-02 15:13:17
Jednu příručku na toto téma si chci pořídit, tohle by mohla být ona. Jsou tam prosím i tipy na řešení stížností? To by byla pro mě asi klíčová kapitola, protože nad tím bodem bych rád pouvažoval.
HC
2011-05-02 14:51:23
Některé z úryvků, které cituješ, by se daly shrnout do jednoduché pravdy:

Pokud se lidé v práci vykašlou na osobní sympatie a antipatie, organizaci i pracovníkům to výrazně prospěje.