Lenka: Proč neustále rozlišovat na "oni" (všichni ti hlupáci okolo) a "my" (osvícení)? Proč to dělit na "ty blbce, co chtějí jen peníze a barák a auto a drahej oblek" a na ty druhé, jejichž cílem v životě je pouze "láska, vzájemné porozumění a duchovní klid"? Tyhle dvě skupiny se přece překrývají! Stavíš to (a obecně spousta těch "osvícených") tak, že buď chci teda prachy anebo chci lásku a musím si vybrat - buď patřím "k těmhle" nebo "k tamtěm". Připadá mi to jen jako masírování vlastního ega. ("Ha, jsem duševně dál, než ostatní! Mně už došlo, že v životě přece nejde jen o Volvo...! Jen počkejt, až si na to vy ostatní také přijdete...")
Tak třeba ta láska. Pro všechny lidi bez výjimky platí, že chtějí v životě najít lásku a být šťastní s osobou, kterou budou milovat a ona bude milovat je. Že jim tohle nestačí a chtějí ještě k tomu mít fajn kariéru? A co jako? Jakoby to, že měřítkem tvého úspěchu je něco jiného, než celospolečensky uznávané hodnoty, bylo něco... hm... lepšího? Správnějšího?
Ideály, etika... hm... Opět nastíním, jak na mě tvůj způsob myšlení působí: "Fajn, jsem jiná, než většina. Svůj menšinový názor zaštítím něčím vznešeným, třeba tak, že v souvislosti s tím poukážu na nějaké abstraktní vyšší ideály a blíže nespecifikovanou etiku - a zdůrazním, že k obojímu se hrdě hlásím. Popíšu svůj příběh, to jak jsem se od zaslepené a médii oblbující mašinérie dokázala odpoutat a žít si svůj jiný, lepší, ideály a etikou naplněný život."
Chci říct, že jako ty znáš spoustu šťastných "kopáčů kabelů", já znám spoustu (dle běžných společenských měřítek) úspěšných a zároveň skutečně šťastných lidí. Ti lidé šli podle toho, co jim (dle tvé interpretace) "káže společnost", ale uspěli (což se většině ostatních nepovede - to je pointa Wuwejova článku) a jsou šťastni.
Hledání alternativní cesty na mě působí často jako "z nouze ctnost": "Představoval jsem si, že budu dělat něco, o čem jsem celý život snil. Nakonec jsem skončil u něčeho docela jiného, co mě moc nebaví, jsou z toho sice jakž-takž prachy, ale potěšení žádný. Nemám na to, abych dělal to, co doopravdy chci, tak začnu hledat nějakou třetí (alternativní) cestu, něco, na co svými schopnostmi dosáhnu a až toho dosáhnu, mohu to vydávat za to, co jsem vlastně vždycky chtěl a působit tak, že jsem vlastně teď už dokonale šťastný (protože jsem našel docílil svého prapůvodního záměru - který ovšem prapůvodní nikdy nebyl)."
Jistě, uvědomuju si, že to celé trochu generalizuji a dost možná jsou lidé, kteří si až ve třiceti-čtyřiceti "všimnou" nebo jim dojde, co vlastně chtějí dělat a najdou se v tom. Celý život byly (společností) "tlačeni" do něčeho, co jim nebylo vlastní a přirozené, až si uvědomili, že to vlastně vůbec nemají zapotřebí, vykašlali se na to a šli dělat něco jiného (a jsou doopravdy mnohem šťastnější a jsou na tom reálně lépe - po všech stránkách).
Ale rozhodně si stojím za tím, že většina lidí to má spíše tak, jak popisuji v předchozím komentáři, než jak to nastiňuješ ty. Koneckonců už v článku pan Merton popisuje frustrovanost společnosti. Kdyby to bylo jak tvrdíš ty, tak by většina lidí přeci nebyla frustrovaná a nacházeli by si vlastní cestu. Tím pádem by to byl jen menšinový problém a společnost jako taková by byla oukej. Jenže ona není. Protože většina lidí v ní je "v háji" (není schopna dosáhnout úspěchu - ať už je to v jejich případě cokoliv).
~