Wuwejův zápisník

Přelet nad kukaččím hnízdem

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2006-12-12 08:56:05
Koukal jsem se, soustředil jsem se na hudbu, je výborná. No a po půl hodině jsem na ni úplně zapomněl a zase jsem zíral :).
zcr
2006-12-11 23:31:58
Dost přesně vystiženo - zvláštně provokující. Mně ten zvuk fascinuje, nádherná glisanda, možnost mikrointervalové hry. A ta barva. Nad orchestrem se ten zvuk nese jako ozvěna z jiného světa.

Že se nelíbily - škoda, ale nevadí :o)
Souběžně na jednom klavíru to asi nejde (jsou pianoly, které se přisunou k normálnímu křídlu soustavou "panožek", které do toho klavíru pak vytloukají (někdy doslova) tóny podle pásky. Ale jsou skladby a) pro více pianol (je strašně těžké je sesynchronizovat) nebo b) pro pianoly A lidi. Viz třeba Ballet Mecanique od George Antheila: http://en.wikipedia.org/wiki/Ballet_m%C3%A9canique

Jinak mám podezření, že v tom soundtracku Přeletu nad kukaččím hnízdem k tomu tereminu hrají na skleničky...
Wu
2006-12-08 23:45:37
Tak Martenotovy vlny jsem si poslechl, tedy ne všechno, z každé skladby kousek. Zvuk je to zajímavý, to rozhodně ano, ale tak nějak zvláštně provokující. Nebo si na to člověk musí zvyknout? :)

Slovo pianola mi něco připomíná, jako bych ho už někdy slyšel, ale nemůžu si vybavit kdy a kde. Na wikipedii jsem se podíval i na "piano roll" a "player piano", abych se dobral na co to vlastně hraje. No. Skladby se mi taky nelíbily :). Ale nástroj je skvělý, žádný syntetický zvuk, paráda. Nevíš jestli se dalo/dá souběžně přehrávat záznam a do toho hrát? Předpokládám že ano a že mi to jen uniklo v pročítaných stránkách.
Rozhodně díky za rozšíření obzorů. Odkazy tu doufám nezapadnou, popřípadě bych jim mohl zřídit zvláštní rubriku :)
zcr
2006-12-08 20:02:43
Když ony Hammondovy varhany mají už moc blízko k těm "klávesám" - nejde o "novou kvalitu", ale o "simulaci s vedlejšími efekty" :o)
A navíc je jejich užití na můj vkus moc daleko od "vážné hudby"... ale ten princip je roztomilý a velmi intelektuálně uspokojující :o)

Když už jsme u divných nástrojů - přihodím ještě jednu divokou věc - pianolu alias player piano, a to v rukou nejpovolanějších:
http://www.archive.org/details/ConlonNancarrowOdeToGravity
-jako malé preludium doporučuji heslo "Conlon Nancarrow" na Wikipedii, včetně těch dvou kratičkých audioukázek, a http://www.kylegann.com/cnworks.html ... nenech se vyděsit :oD

Divergentní zájmy mně přivádějí do nejrůznějších koutů Internetu, a tam se skutečně najde ledacos :o)))
A že jsem takový latentní buditel, je mi potěšením dávat takové věci k dobru... A u Tebe myslím nezapadnou.
Wu
2006-12-08 09:32:23
Jednou jsem cestou z práce narazil nějakou diskuzi na ČRo, zasvěceně se bavil moderátor s nějakým zasloužilým rockerem a probírali "hammondky". bylo to fakt zajímavé, bájili o jejich fantastickém zvuku, o tom jak njaký muzikant zasekl dýku mezi dvě klávesy, čímž mu držel akord a na zbytek hrál, no deset minut to trvalo. Byl jsem ukrutně zvědavý, pak ten rocker řekl, že pro posluchače vybral jednu skladbu. Bez hammondek. Mít ho poblíž... teď jsem si na to vzpomněl, tak jsem to trochu pohledal na Internetu a už konečně vím, jak ten zázrak zní :).
http://nf.duseknet.com/hammondky.htm

Wu
2006-12-07 22:53:15
Čáry! Kouzla! :)
Vidím že jsi učiněná pokladnice unikátních odkazů... Díky. Martenotovy vlny jsem pustil začátek, ale doma se to nesetkalo s velkým nadšením, musím počkat na prázdný byt nebo si to nechat do práce :).

zcr
2006-12-07 22:29:12
Budeš mít možnost - sobota 21:25 ČT1...
jako na zavolanou :o)))
(ale já tam nahoře opravdu neintervenoval...)
;o)

co se těch elaktroakustických nástrojů týká - teremin se používá například pro takové to kosmicko-mimozemské hýkání...
Zkus se podívat na tohle:
http://www.archive.org/details/Harada
není to teremin, ale nástroj mi ještě milejší - Martenotovy vlny (Ondes Martenot). Existuje pro ně spousta velmi špatně dostupné nádherné muziky (hlavně poválečná francouzská avantgarda - dnes už vlastně klasici...), obzvláště doporučuji symfonii Turangalila od Oliviera Messiaena (je přeci jenom dostupnější)

Mimochodem, na tom www.archive.org je spousta zajímavých věcí, ale vším se tím probrat je dalece nad mé síly a časové možnosti - zatím jsem prolezl jen špeky z oblasti vážné hudby XX. století...
Wu
2006-12-06 23:44:17
Hudbu si vůbec nepamatuju, budu se na to muset podívat znovu. Teremin mi vůbec nic neříká :)
zcr
2006-12-06 23:13:52
Mimochodem - zajímavá filmová hudba, s jedním z mých oblíbených "předpotopních" elektroakustických nástrojů (předpotopní proto, že jej chci odlišit od kláves a podobného smetí...) - tereminem... :o)
Wu
2006-07-23 16:52:52
leniska
2006-07-23 14:29:03
skvělý film, Oscary jsou naprosto zasloužené za všechno, Sestra Ratchedová je největší svině, co jsem kdy v jakém filmu viděla. Výkon Jacka Nicholsona se snad ani nedá slovy popsat!
Wu
2006-06-16 11:05:12
mademoiselle Prosím
2006-06-16 06:08:58
Jo jo, je to síla, ale Forman je vždy takový. Nikdy jsem od něj neviděla film, který by neoslovil.
Film je natočen podle knihy K. Keseye Vyhoďme ho z kola ven.