Tohle je vtipný (a dost tristní) s tím chybějícím popisem Internetu v knize o psychologii médií. To psal nějakej kolektiv sociologů, co jsou rádi, že umí zapnout ten jeden společnej deset let starej PC s Windows XP a Excelem, co mají na katedře, ne? Je zajímavý, jak v akademický obci obecně učí lidí, co neví, že na PC existuje funkce copy+paste - a takovýhle lidi mají někoho něco učit. Jo už to vidím, Google prozradil, že Giles je (jak jinak) univerzitním profesorem na britské University of Winchester. Chlápek v pozdních středních letech (soudě dle fotografie), bývalý novinář... To jsou právě tyhlety takzvaně "offline" lidi tomu říkám alias "pasivní uživatelé" Internetu. Nezapojený do ničeho, fórum nebo blog viděli jednou z dálky, mají tak maximálně Facebook, používají mail, občas si něco vygooglí a přečtou na Wiki. A pak tráví stovky hodin psaním knihy "o médiích" a to jediný, který má dneska smysl rozebírat, vynechaj.
Přitom jestli má smysl analyzovat nějaký médium, tak je to V PRVÉ ŘADĚ ten Internet. Všechny ostatní média pomalu vymírají, všechno se přesouvá na Internet, jediný, kde počet uživatelů neustále stoupá je Internet, mladá generace nedělá nic jinýho, než že "sedí" u Internetu a konzumuje i veškerý (internetový) média prostřednictvím Internetu. Kolik školáků mezi deseti a patnácti lety kouká na televizi? Je jich čím dál míň a bude jich dál ubývat - časem si ty děti až vyrostou už ani tu televizi domů nepořídí, protože jako malý seděli u počítače (nebo dokonce už spíš u high-tech dotykovýho mobilu s velkou obrazovkou) a přestože rodiče byli na tu televizi zvyklí, děti už nemají důvod jí mít doma. Přesto je zajímavý, jak ta internetová a i počítačová gramotnost stoupá v zásadě jen velmi málo, veškerej trh od her přes mobily, stolní počítače až po samotný internetový služby tlačí na absolutní blbuvzdornost a to poslední, o co tu někomu jde je běžnýho frantu uživatele (BFU) cokoliv naučit. Mám pocit, že dnešní průměrnej teenager ví o fungování počítačů a Internetu dost možná ještě míň, než jsme toho věděli my před těma deseti lety, přestože (právě protože) je to pro něj něco úplně samozřejmýho a není důvod zkoumat, jak to funguje a co je pod povrchem (všechno je zautomatizovaný, na všechno je nějaká net služba, přihlásit se na Facebook a mail v podstatě stačí; k tomu pár desítek až stovek entertaining webů s fotkama, videama a informacema ze světa popkultury, která se taky celá postupně přesouvá na net).
Tradiční masmédia jdou pomalu, ale vytrvale do kytek, noviny, televize, rozhlas, tohle všechno časem úplně zanikne. Vliv tradičních médií na život jedince nebo společnosti je něco, co včera bylo důležitý, dneska je zajímavý si to přečíst a zejtra po tom neštěkne ani pes, protože to celý převálcuje Internet.
~