Před pár lety jsem četl tenkou brožurku, vysvětlující co je špatně na marxismu a jeho následovnících (Sázka na kulhavého koně). Vadila mi na ní ale malá systematičnost, střídání pojmů i teorie s praxí. Zkusil jsem vyhledávat další studie a našel tento soubor. Zahrnuje čtrnáct výkladů významných sociologů, filozofů a jiných myslitelů. Díky tomu ukazuje opravdu široký přehled, protože každý z nich se pochopitelně soustředil na jiné problémy nebo logické chyby.
Například Bocheński napadá jeho deklarovanou vědeckost:
Bocheński byl přesvědčen, že marxismus bez ohledu na svoji neustále zdůrazňovanou „vědeckost“ ve skutečnosti žádnou vědeckou teorií není, a to přinejmenším ze tří důvodů. Za prvé, neopírá se o zkušenosti a fakta, ale o arbitrárně a dopředu určená dogmata. Za druhé, není logicky uspořádaným a vnitřně soudržným systémem myšlení, nýbrž se vyznačuje řadou rozporů a jakýmsi svérázným intelektuálním zmatkem či nepořádkem. Za třetí, odmítá veškerou kritiku, vylučuje možnost modifikace své teorie a odmítá podrobit se empirické verifikaci a logickému posouzení, jelikož sám sobě přiznává hodnoty pravdivosti, věčnosti a neměnnosti. Marxismus tedy není žádnou vědou, ale osobitým druhem ideologie-víry. Je to společenský mýtus, který je založený na nesplnitelných zbožných přáních a jehož tvrzení jsou povětšinou prosta jakéhokoli vědeckého odůvodnění. Jsou to prostě dogmata. Věda samozřejmě také plní prognostickou funkci, snaží se předvídat budoucí běh věcí, ale marxismus, přestože je přeplněný různými předpověďmi, tuto úlohu neplní, poněvadž mluví-li o budoucnosti, vypomáhá si nevědeckou kategorií nutnosti a vykresluje obraz ne toho, co se stane, ale toho, co by se stát mělo. (Str. 44)
A také upozorňuje na komunistické zjednodušování až primitivismus:
Jiné zjednodušování spočívá v komunistické filosofii, která a priori přijímá názor, že celý svět má výhradně materiální rozměr. Lidstvo mělo projít pěti konkrétními stádii vývoje a komunismus má být stádiem posledním, které jaksi zakončí a uzavře dějiny. Nicméně největší zjednodušování se podle Bocheńského týkají toho, co on sám nazývá „komunistickou metodologii“. Komunismus hlásá, že všechny problémy práce lze vyřešit zestátněním továren. To je v rozporu se základními fakty z oblasti průmyslových vztahů, které se formují nejenom v kontextu majetkových poměrů. Pro zaměstnance jsou mnohem důležitější platy a pracovní podmínky než vlastnické vztahy, což marxismus vůbec nevnímá. Velké zjednodušení se týká také morálních otázek. Komunismus zde totiž operuje pouze s radikálními dichotomiemi, ačkoliv zkušenosti ukazují, že v životě se s čistým dobrem a čistým zlem téměř nesetkáme. Jak důrazně říkal Bocheński: „Komunismus zjednodušuje tak silně, že je možné či spíše nutné označit jej za primitivismus, a to jak ve smyslu souboru idejí, tak i jako postoj. Je to přitom primitivismus výjimečně vulgární.“ (Str. 50)
Dahl mimo jine komentuje neodůvodněnou víru v nadřazenost proletariátu:
Dahl si všiml, že marxismus je v této otázce výjimečně nedůsledný, jelikož předpokládá, že tato nadvláda menšiny nad vétšinou bude prolomena následkem revolučního vítězství dělníků nad buržoazií, čímž započne éra všeobecného štěstí. Americký badatel považoval tuto nesrozumitelnou a logicky neodůvodnitelnou koncepci proletariátu jakožto spasitele lidstva působícího na zásadě deus ex machina za výraz romantismu a utopického myšlení. Mnohé nesoudržnosti marxismu a jeho četné načrtávání neuskutečnitelných plánů či předpovědí, které navíc často byly v rozporu s jeho vlastními předpoklady, vedly Dahla k závěru, že marxismus je mnohem více neobjektivní a nevědeckou teorií než koncepce dvou italských teoretiků elit Vilfreda Pareta (1848—1923) a Gaetana Moscy (1858—1941) a německého badatele oligarchických tendencí politických a sociálních organizací Roberta Michelse. (Str. 56)
Kołakowski vysvětluje, proč byl marxismus tak úspěšný:
Marxismus podle Kołakowského do velké míry vděčil za svůj úspěch schopnosti spojit mesianistickou fantazii se skutečným a ve své době opodstatněným bojem evropské dělnické třídy proti vykořisťování a bídě. Dokázal protknout touhu po světě bez nedostatků vzpourou proti nespravedlivému světu. Hlásal sice utopické fantazie a vize, současně však uměl rozpoznat skutečné problémy. Propojoval značně pochybné teorie, ve skutečnosti spíše proroctví, s realistickým popisem skutečností a konkrétního dění. (Str. 73)
A tak bych mohl ještě dlouho pokračovat. Přehled kapitol
Čtení je to velmi pestré; jak jsem už zmiňoval, každý se soustředil na něco trochu jiného a kniha tudíž přináší celou paletu námitek a argumentů. Je to ale zároveň nevýhoda, dostanete totiž opět nesystematizovaný soubor komentářů a pokud byste chtěli přehled, museli byste si ho vytvořit sami.
(No a nebo to nechat vygenerovat ChatGPT, že ano.)
Odkazy:
Sartori se domníval, že Marxova koncepce jak kapitalistické, tak i revoluční moci je velmi problematická, protože jeho pojetí moci ve smyslu politického jevu se vyznačovalo jejím naprostým nepochopením. Marx, který byl fascinován otázkou vlastnických záležitostí, považoval moc v podstatě za druh vlastnictví. Je to věc, kterou lze vlastnit úplně stejně jako jiné statky. Zanedbal tak vztahovou a funkcionální povahu moci a soustředil se výhradně na moc ve smyslu třídního, ekonomického panování, jemuž politické vládnutí slouží. Sartori uváděl, že Marx zde „udělal hrubou chybu, protože zaměnil jeden ze zdrojů moci za moc jako takovou. (Str. 125)
BANKOWICZ, Marek. Kritikové marxismu. Brno: Barrister & Principal, 2013. ISBN 978-80-7485-011-0.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.