Wuwejův zápisník

Henryk Sienkiewicz: Pouští a pralesem

23.02.2022 21:28, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Pouští a pralesemNa stavbě a údržbě Suezského průplavu se podílejí polský inženýr Tarkowski a Angličan Rawlison. Oba jsou vdovci a starají se o své děti, čtrnáctiletého Staše a osmiletou Nelu.

Situace v severní Africe je ovšem dramatická. Egypt je součástí Turecka, i když reálně jej ovládají Angličané a chtěli by své panství protáhnout na jih, do Súdánu. V něm ale propuklo povstání pod vedením Mahdího. Ten se prohlásil prorokem a jeho válka, ačkoliv jde o osvobození, je zároveň náboženská. Se svou armádou zaútočil na Chartúm, bráněný guvernérem Gordonem a oblehl jej.

Zdá se to být daleko, tisíce kilometrů, jenže aktéři, kterých se konflikt nějak dotýká, jsou všude kolem. Kupříkladu rodina Smajna, který je Mahdího vzdálený příbuzný, odešel za ním vyjednávat o výměně bílých zajatců a podle všeho zběhl, je Angličany zadržena v Káhiře. Jeho manželka prosí inženýry o přímluvu, děti se jí zastávají… a možná už tehdy se v hlavách Mahdího zastánců začíná rodit plán. Unesou děti těchto vysoce postavených odborníků a pak je za Smajnovu rodinu vymění.

Příležitost se brzy naskytne, oba otcové odjíždějí na inspekci jiných vodních děl a když jsou v dosahu, vypravují se děti se starou chůvou za nimi. Když opět přijede věrný sluha Chamis se vzkazem, že je otcové očekávají, není to nijak divné – tedy až na to, že se mají setkat v jiném směru než kam se otcové vypravili. Ale plány se přece můžou změnit, a Chamis takto přijížděl už několikrát…

Tak začíná divoký únos pouští na jih, k Chartúmu, k Mahdímu, a ještě dál, za Smajnem. Každý pokus o útěk je zmařen, život jim visí mnohokrát na vlásku, než se podaří únosců zbavit – a pak teprve začínají ty pravé potíže!


Jedna z knih z dětství, ze které jsem se poprvé dozvěděl spoustu věcí z afrického prostředí. Nejvíc mi pochopitelně utkvěly choroby; spavá nemoc, zimnice (slovo malárie kupodivu nezazní), chinin. A dlouhá cesta pouští, pralesem a pak zase pouští.

Když jsem ji teď po mnoha letech opět četl, byl jsem hodně překvapený.

V doslovu se píše, že Sinkiewicz v době, kdy se rozhodl napsat dobrodružnou knihu pro mládež, byl už světoznámý literát a držitel Nobelovy ceny – a jeho zručnost je znát. Stylem, uvěřitelnou výstavbou zápletky, popisností, napětím i čtivostí to dokazuje na každé stránce. Není divu, že kniha dokáže oslovit dodnes.

Odkazy:

SINKIEWICZ, Henryk. Pouští a pralesem. Praha: Albatros, 1988. 13-768-88.

12345
1645648080000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online