Když jsem postupně dělal cvičení z Komiksového náčrtníku od Petra Kopla, narazil jsem na dva úkoly s perspektivou. Protože jsem neškolený amatér, perspektiva mě vysloveně chytila – a chtěl jsem samozřejmě jít do větší hloubky, pořídit si a prostudovat nějakou monografii. Vyšlo jich docela dost, v online knihkupectví jsem jich našel asi šest. A všechny vyprodané! Dost tristní situace; a jak jsem tak pátral a googlil, narazil jsem na DigiBooks a jejich soubor Perspektiva. Pět starých knih o perspektivě, naskenovaných do PDF. Jenže co se asi tak v perspektivě mohlo za posledních 80 let objevit nového? Nic. Neváhal jsem ani minutu.
Katechismus perspektivy je tedy první z balíčku knih. Vybral jsem ho proto, že byl krátký a tudíž jsem očekával, že by se mohl hodit na úvod. Asi to byla chyba, protože informace jsou zde velmi koncentrované, možná až příliš. Také hodně definuje pojmy, ale často jsem měl dojem, že se nikde dál nepoužijí, že je to trochu samoúčelné.
Obsah:
Vše je samozřejmě pečlivě demonstrováno na nákresech:
Soustředí se na teorii, perspektivu jako takovou, není to příručka pro malíře, kterou bych asi ocenil více. To samozřejmě neznamená, že by to kniha byla špatná, jen není na začátek vhodná. Pokud bych chtěl začínat teorií, byl by asi lepší Kadeřávek (na kterého ostatně Bém často odkazuje), teď ale budu pokračovat některou z praktických příruček (asi Baryšnikov: Jak používat perspektivy při kreslení podle skutečnosti), než se k teorii vrátím.
Tak jako tak, vřele soubor doporučuji, za cenu jedné knihy jich dostanete pět.
BÉM, F. X. Katechismus perspektivy. České Budějovice: K. Ausobský, 1946.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.