Wuwejův zápisník

Jana Jurmanová, Dagmar Lachmanová, Radmila Tomšů, Kateřina Vágnerová: Statek je rodu ženského

01.01.2022 19:50, Wu | knihy | komentáře -

obálka Statek je rodu ženskéhoČtyři ženy skončí po nejrůznějších rodinných peripetiích na jednom statku. Každá před něčím utíká a něco hledá, a společné útočiště jim – alespoň dočasně – pomáhá. A tak na pozadí probíhající rekonstrukce sledujeme i vývoj jejich vztahů.

Všichni tři ostatní muži na něj zírali jako na zjevení, Vůbec netušili, kam Rudolf míří.

Ten je přejel pohledem a řekl: „Jde mi o toto, pánové, Vaše ženy, potažmo přítelkyně, všechny společně bydlí na našem statku. Tedy,“ opravil se, „na statku mé ženy Darji. Viděl jsem je tam, když jsem si od ní bral Punťu, že ho vezmu k veterináři na očkování a na procházku. Ty naše ženské začaly společně statek opravovat a to se mi vůbec nelíbí. Já bych potřeboval, abyste si je laskavě rozebrali, protože jinak Darju domů nedostanu, Má žena je paličatá jak mezek, na ten pitomý statek se odstěhovala z trucu, a pokud ji v tom budou ty vaše krasavice podporovat, nevrátí se mi ani náhodou. A mně prostě chybí,“ uzavřel svůj proslov. (Str. 59)

Humorný nadhled a přitom důvěrně známé motivy (touha po dítěti, strach před vztahem, nevěra z jedné či druhé strany, ponižující manžel atd.) z příběhu dělají zajímavé čtení.

Já jsem po knize sáhl kvůli motivu rekonstrukce statku a útěku z města, ale rozhodně nelituji. Jsou tu sice rysy, které by někdo knize mohl vytýkat, jako třeba vyhraněné typy, nebo předvídatelnost, ale je to třeba posuzovat pohledem žánru. Letní čtení na dovolenou k vodě, navíc humoristické, černobílé charaktery potřebuje a těží z jejich kontrastů. Jednotlivé hrdinky jsou navíc solidně archetypální

  • puťka Maruška – Popelka
  • supervzdělaná intelektuálka Alex – Učitelka
  • moderní podnikatelka Darja – Královna
  • bohémská Bibi – Umělkyně

A projdou přerodem (z Popelky se stane Strážkyně ohně, z Učitelky Vědma, … ). Nakonec, jako ve správné pohádce, přijde happyend; blb byl potrestán, Popelka ke štěstí došla a rozházené životy se vesměs daly do pořádku. To celé zábavněji než třeba v Aristokratce, protože děj je uvěřitelnější a postavy bližší. Vysloveně jsem si u toho odpočinul, v rámci žánru výborné.

Odkazy:

JURMANOVÁ, Jana, LACHMANOVÁ, Dagmar, TOMŠŮ, Radmila, VÁGNEROVÁ, Kateřina. Statek je rodu ženského. Praha: Fortuna Libri Publishing, 2021. ISBN 978-80-7546-330-2.

12345
1641063000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online