Wuwejův zápisník

Thunderbird 91 a lokální pošta na linuxu

24.10.2021 18:57, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux – authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiTo byl zase jednou šok – nemohl jsem uložit na diskové pole ani malý soubor. Pak jsem zjistil, že tam došlo místo. Následně jsem odhalil, že ho spotřebovala chyba v zálohování. A pak, při hledání reportu, který chodí rootovi mailem a já ho odebírám v Thunderbirdu přes movemail, jsem odhalil tu hroznou novinu. V Thunderbirdu měli geniální nápad a celou podporu lokálních mailů zrušili!

A nejen to, oni to udělali zcela tiše a tak důsledně, že celý nakonfigurovaný účet prostě zmizel. Což mi tedy nepřipadá fér – aspoň nějaká informační hláška, že už nic nenačte, kdyby tam byla. Nebo kdyby účet zešedl…

No jo, ale co teď s tím? Nejdříve jsem chtěl zkontrolovat ty mailové reporty (pořád jsem ještě hledal ztracené místo), jenže ve fedoře nebyl ani příkaz "mail". První krok tedy byla jeho instalace:

dnf install mailx

Pak už jsem z počtu mailů dokázal odvodit i jak dlouho už mi reporty nechodily (21 dní). Jenže číst si lokální poštu přes konzolový mail, když všechny ostatní účty vidím v Thunderbirdu, by byla hloupost. S myšlenkou, že si tedy na lokální stanici musím spustit IMAP server, abych si to na té samé stanici mohl číst, jsem se vyrovnával půl dne, ale jiná možnost není.

Tak tedy instalace dovecot, stejně jako jsem už jednou absolvoval na serveru.

(A právě v tom, že už jsem to absolvoval, byl kámen úrazu. Byl jsem nepozorný a nečetl své poznámky od začátku.)

Tedy

yum -y install dovecot

Firewall byl předpokládám na localhostu zbytečný, ale pro jistotu jsem ho nastavil

firewall-cmd --permanent --add-port=143/tcp
firewall-cmd --reload

A odkomentovat „auth_mechanisms = plain login“ v etc/dovecot/conf.d/10-auth.conf ani nebylo nutné, ve Fedoře už povolený byl.

Zapnout, pro jistotu restartovat a vypsat stav

systemctl enable dovecot
systemctl restart dovecot
systemctl status dovecot

A jít nastavit účet do Thunderbirdu. Pak to začalo, hned po dokončení hláška, že byl „odpojen“. Ať jsem nastavil co chtěl, pořád totéž. Log v messages nicneříkající, žádná chyba:

(...) subj=system_u:system_r:dovecot_auth_t:s0 msg='op=PAM:accounting grantors=pam_unix acct="wu" exe="/usr/libexec/dovecot/auth" hostname=::1 addr=::1 terminal=dovecot res=success'

Takže jsem to začal zkoušet telnetem:

telnet localhost 143
A1 login wulogin wuheslo
A1 OK [CAPABILITY IMAP4rev1 SASL-IR LOGIN-REFERRALS ID ENABLE IDLE SORT SORT=DISPLAY THREAD=REFERENCES THREAD=REFS THREAD=ORDEREDSUBJECT MULTIAPPEND URL-PARTIAL CATENATE UNSELECT CHILDREN NAMESPACE UIDPLUS LIST-EXTENDED I18NLEVEL=1 CONDSTORE QRESYNC ESEARCH ESORT SEARCHRES WITHIN CONTEXT=SEARCH LIST-STATUS BINARY MOVE SNIPPET=FUZZY PREVIEW=FUZZY PREVIEW STATUS=SIZE SAVEDATE LITERAL+ NOTIFY SPECIAL-USE] Logged in
* BYE Internal error occurred. Refer to server log for more information.
Connection closed by foreign host.

No výborně. Takže jsem se zase nic nedozvěděl… Teprve po hodině trápení jsem náhodou mrkl na ten svůj článek a začal se tlouct do hlavy. Totiž:

Mailserver postfix byl v minimální instalaci CentOSu nainstalovaný, ale aby si rozuměl s IMAP serverem, musíme ho trochu překonfigurovat. Potřebujeme totiž, aby poštu ukládal uživateli do adresáře Maildir. Proto v /etc/postfix/main.cf odkomentujeme následující řádek:

home_mailbox = Maildir/

No. Takže kdybyste náhodou dělali stejnou operaci, tak pozor na to.

12345
1635094620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online