Wuwejův zápisník

Ještěrka obecná

23.07.2021 12:32, Wu | příroda | komentáře -

Ještěrka obecná je náš asi nejběžnější plaz (ale i přesto je chráněný, proto pozor na jedince i jejich životní prostředí). Měří kolem dvaceti centimetrů a ocas tvoří tři pětiny délky.

Ještěrka obecná - sameček

Ocas umožňuje lepší dynamiku pohybu a slouží také při útěku před nepřáteli, často se od těla při napadení odděluje, ale znovu se regeneruje a dorůstá. (zdroj Wikipedie)

Na končetinách má pět prstů s drápky, které umožňují dobrý pohyb po kamenech a různorodých materiálech.

Ještěrka obecná - noha

Sameček a samička jsou srovnatelně velcí, liší se ale barevností.

Samec je na hřbetu hnědý stejně jako samice, ale boky jsou jasně zelené. Hřbetní hnědý pruh je tvořen třemi menšími pruhy ve dvou odstínech hnědé. Prostřední je tmavý a objevují se na něm symetricky ještě tmavší hnědé skvrny s bílou tečkou nebo čárkou. Zbylé dva pruhy po stranách jsou světle hnědé. Hlava je také hnědá, na bocích však zelená. Ocas hnědý. (Zdroj Natura Bohemica)

Ještěrka obecná - sameček

Samice je celá zbarvena do hněda, na bocích s tmavohnědými až černými skvrnami s bělavou tečkou uprostřed. Břicho obou jedinců je nazelenalé až bílé, někdy s drobnými tmavými tečkami. (Zdroj Natura Bohemica)

Ještěrka obecná - samička

Samice zahrabává vejce o velikosti asi 1,5 cm do písku nebo do země na slunných místech a nijak se o ně nestará. Po vylíhnutí už se musí malé ještěrky uživit samy.

Ještěrka obecná - samička

Co se týče obživy, tak

V jídelníčku ještěrky obecné lze najít menší hmyz (mouchy, brouky), dále pavouky, červy, plže a pozemní korýše (svinky). Menší kořist rovnou polyká. Ještěrka loví především ve slunných dnech a dokáže ulovit i letící kořist. (zdroj Wikipedie)

Ještěrka obecná - sameček

Zimu stráví v zimním spánku ukrytá v různých skulinách nebo opuštěných norách.

A ještě jedna věc mě na fotkách překvapila – sameček měl na sobě přisátá klíšťata, i přestože mají ještěrky takové pěkné šupiny.

Ještěrka obecná - klíště

Ale je to běžné – vizte popis životního cyklu klíštěte z Wikipedie:

Dospělí samci již nepřijímají potravu – jen vyhledávají zvíře, na kterém najdou samici k páření. Samice pak naklade do půdy 1000–3000 vajíček. Šestinohé larvy hned hledají drobná zvířata (ještěrky, ptáky) a několik dní na nich sají. Potom se promění v osminohé nymfy a přisají se na další oběti. Po druhém cyklu po přijímání potravy dospějí. Za příznivých okolností trvá vývoj klíštěte jeden až dva roky. (zdroj Wikipedie)

Použité zdroje:

12345
1627036320000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online