Wuwejův zápisník

LineageOS na starý tablet Samsung GT-P5100

13.03.2021 22:19, Wu | telefony | počítače | komentáře -

Mám starý tablet Samsung Galaxy Tab 2 (GT-P5100), který používám už jen na čtení článků přes Pocket a pouštění hudby. Posledních pár měsíců jsem ale u Pocketu pozoroval divné chování. Články, které jsem přečetl, se na jiných zařízeních tvářily jako nepřečtené, a při pokusu přepnout na webview to selhávalo. A poslední týden se přidal i problém při obnovení (a stažení nových článků) – prý nemůže kontaktovat server. To už mi bylo jasné, že mám problém. Neověřená hypotéza je, že na serveru vypnuli podporu starších verzí TLS… Chvíli jsem se marně snažil použít prohlížeč a přistupovat na Pocket přes webové rozhraní, ale výsledek byl stejně špatný (šifry jsou možná součást Androidu?).

Co s tím? Oficiální aktualizace pochopitelně dávno neexistují; kolega mi ale poradil vyzkoušet Lineage OS, opensource komunitní build Androidu. GT-P5100 už tam není mezi podporovanými zařízeními, povedlo se mi ale vygooglit archiv s návodem a poslední vydanou verzí.

Množství kroků mě tedy vylekalo, ale nakonec jsem odvahu sebral a pustil se toho. V principu je to takto:

  • zapnout si USB komunikaci a nainstalovat vývojářské nástroje
  • pomocí dalších nástrojů do zařízení nahrát jiný zavaděč
  • pomocí zavaděče nahrát jiný operační systém

Předpoklady

Jsou to jen dvě zmínky v návodu, ale docela mě zabavily.

Nejprve zapnutí USB debuggingu v tabletu. Jít do Nastavení, tam O zařízení, tam na „Čísle sestavení“ sedmkrát poklepat. Sedmkrát! To je jak poklepání čarovnou hůlkou… a přesně tak se to zachová, protože o patro výš se zjeví tajemná komnata, pardon, vývojářské menu. V něm se zaškrtne „Android debugging“ nebo „USB debugging“, nebo tak něco.

A pak že máme mít na počítači nainstalované ADB, tedy Android Debug Bridge.

Naivně jsem postupoval podle návodu, tedy stáhl linuxový balík z google, rozbalil do home adresáře a pokoušel se jeho cestu přidat do .profile souboru. Který ovšem nemám. Protože to ale není poprvé, věděl jsem, že u mě je to .bash_profile

PATH=$PATH:$HOME/.local/bin:$HOME/bin:$HOME/adb-fastboot/platform-tools

Odhlásit a přihlásit a zkusmo vypsat připojená zařízení (tablet byl připojený na kabelu) pomoci „adb devices“. Nevypsalo se nic. Následující zmínka v návodu – že bych taky mohl potřebovat nastavovat udev rules – mě vyděsila tak, že jsem si vzpomněl na správce balíčků a zkusil adb nainstalovat přes něj. A co myslíte? Byl tam.

sudo dnf install android-tools

Adb devices ovšem nevypsalo zase nic.

Jen mě udivovalo, že na rozdíl od návodů se tablet po připojení na nic neptá. Chvíli jsem ho procházel a pak jsem si všiml, že je zařízení připojené v režimu MTP. Zkusmo jsem ho přehodil na jiný režim (PTP) – a v tu ránu se na důvěřování USB zeptal.

Nový zavaděč TWRP

Nejprve je třeba nainstalovat instalátor zavaděčů heimdall. Tentokrát jsem se nenechal nachytat a zkusil repozitář rovnou – a byl tam také.

sudo dnf install heimdall

Z webu TWRP jsem stáhl nejnovější verzi pro espresso3g a tablet restartoval do download modu. V návodu psali kombinaci „power+volume up“, na tomhle tabletu je volume up to vzdálenější tlačítko od „power“. Pak

heimdall flash --RECOVERY twrp-4.0.0-0-espresso3g.img --no-reboot

vytáhnout kabel, vypnout a pak při zapnutí držet power+volume up. To tedy aspoň psali, ale já se s tím mordoval asi na pět pokusů a myslím si, že mi zafungovalo držení obou hlasitostí najednou. Každopádně pak jsem skutečně nastartoval do rozhraní TWRP zavaděče.

Vyčištění a instalace systému

Další kroky opět podle návodu, tedy Wipe->Format data, Advanced Wipe->Cache, System partitions a konečně nahrání nového systému pomocí sideload. Na zařízení v TWRP zvolit Advanced->ADB Sideload (začne naslouchat), připojit kabelem k počítači a na něm spustit nahrávání

adb sideload lineage-13.0-20180121-nightly-espresso3g-signed.zip

No a pak začalo peklo.

„Verifying system image“ vyhodilo „error 7 system partition has unexpected OTA contents“ a konec. Hledal jsem všude možně, přečetl desítky stránek o tom, že to může být verifikací verzí (nebylo), zkoušel jsem přenastavit TWRP na SHA1, jestli to náhodou nesouvisí s počítáním hashů (nepomohlo), pak jsem se prohrabal instalačním skriptem v zipu a odmazal verifikaci hashe (začala se objevovat chyba 11)… všechno marné.

Jako poslední věc, jen ze zoufalství, jsem zkusil nainstalovat starší twrp-3.3.1-0-espresso3g.img.

A to zabralo. Buď nějaká chyba, nebo nekompatibilita…

Google Apps pro Lineage

Kvli licencím LineageOs nemůže obsahovat Google aplikace, ale dají se doinstalovat zvlášť. No a třeba Google Play by se celkem mohl hodit, že. Návod zde, odkazy na micro verzi, nahrát zase sideloadem:

adb sideload open_gapps-arm-6.0-nano-20210303.zip

Ale abych se nenudil, začal zase křičet něco o „Insufficient Space Error“. Taky jsem leccos pročetl, ale tady to bylo rychlejší a brzy jsem se dozvěděl i o velikosti balíku „pico“.

Ten prošel bez problémů a po restartu už jsem si mohl užívat prvního spuštění komunitního Androidu. Tablet opět funguje plnohodnotně, weby jsou dostupné, Pocket funguje – a dokonce je všechno rychlejší.

Za to martyrium to stálo!

12345
1615670340000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online