Wuwejův zápisník

Daniel Glattauer: Každá sedmá vlna

20.02.2021 16:38, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -
obálka Každá sedmá vlnaPokračování, které si nadšení čtenáři prvního dílu Dobrý proti severáku vynutili, je o poznání těžší.

Emmi, tvůj e-mail s temným pozdním jarem mě pěkně sklíčil. Nevěděl jsem, co na něj mám odpovědět. Neexistuje žádný návod k použití s polohovým plánkem k prohlídce a záchraně štěstí. Každý si hledá to svoje svým způsobem a na těch místech, o nichž věří, že ho tam nejspíš najde. Možná jsem ale jednoduše chtěl příliš mnoho, když jsem od tebe očekával povzbudivá slova pro svůj „bostonský podnik“. (Str. 400)

Ne že by snad romantika vyprchala, to vůbec ne, ale úvahy (a konflikty) jdou více do hloubky, a život obou protagonistů doznává značných změn.

O den později
Předmět: Závěrem
Milý Leo, pocit, který ve mně už pět dní vyvoláváš, je horší, než jaký jsi ve mně vyvolal kdykoliv předtím, a to jsi už ve mně vyvolal pořádně hnusné pocity – až s tebou jsem zjistila, jak hnusné umí hnusné pocity doopravdy být. (Krásné mimochodem taky.) Ale tenhle jsem ještě neznala: začala jsem ti být na obtíž. (Str. 242)

Je to pochopitelné, jejich známost už se nepočítá na měsíce, ale spíše na roky, a zlomové situace se nedají zapomenout.

Píšeš: „Nechtěl jsem tvému muži vzít nic z tebe.“ Vidíš, Leo, a přesně tenhle odporně konzervativní přístup ti tak zazlívám. Degraduješ mě tím. Já nejsem zboží, které někomu patří, a proto nesmí přejít do vlastnictví nikoho jiného. Leo, JÁ PATŘÍM SOBĚ a nikomu jinému. Nemůžeš mě nikomu „vzít“ a žádný manžel na světě si mě nemůže „ponechat“. Jenom JÁ sama sobě se ponechávám a beru. Někdy se i propůjčím. A oddávám. Ale jenom vzácně. A ne leckomu. (Str. 351)

Celkové vyznění je ale přiměřené, je to důstojné pokračování, zachovává úroveň. Včetně závěru.

O 8 minut později
Re:
Větší odstup ode mne už beztoho mít nemůžeš, miláčku. Leo, já se zblázním z těch tvých věčných odkladů, oddalování, utěšování a stručných obratů čelem vzad! Až se vrátím z Istrie, nejspíš mi zase oznámíš své zasnoubení s „Pam“. Ale bohužel mi ještě nebudeš moci sdělit žádnou „fasetu“ toho rozhodnutí. Protože budeš muset napřed „ty věci vidět jasněji“. Leo, já už tě nemám ráda! Nezlob se: aťsi čekáš, na co chceš, než mi o sobě dokážeš povědět podstatného, já už nečekám. Od té doby, co tě znám, pořád jenom čekám. Za ty dva a půl roku jsem čekala třikrát víc než za 33 let předtím. Kdybych aspoň někdy věděla na co! Načekala jsem se dosyta. Je mi líto! (Tak, a teď budeš zase mlčet a trucovat.) (Str. 413)

Takže… si chcete přečíst i tohle.

Odkazy:

GLATTAUER, Daniel. Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna. Brno: Host, 2015. ISBN 978-80-7491-550-5.

12345
1613835480000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online