Wuwejův zápisník

Vlastnosti bronzu a železa aneb Proč skončila doba bronzová?

12.02.2021 20:26, Wu | historie | nože | komentáře -

Proč myslíte, že dobu bronzovou vystřídala doba železná? Protože železné nástroje a zbraně mají lepší vlastnosti?

Lepší vlastnosti sice mají, ale pravý důvod proč železo převálcovalo bronz byla jeho dostupnost. Železné rudy jsou častější a stačí jedna surovina (zatímco na bronz je zapotřebí cín a měď, které se nevyskytují pohromadě a musely být složitě dováženy a obchodovány). Ovšem přechod na něj byl dlouho blokován nutností získat vyšší teploty pro jeho vytavení. Teprve zvládnutí postupů dovolilo explozivní růst.

Bronze Age hoard of axes, from Groß Gaglow

(Nálezy bronzových seker z Groß Gaglow, Brandenburg an der Havel, Německo; Autor Wolfgang Sauber, CC BY-SA 4.0, Wikipedia.)

Při pohledu na zachovalé sochy a bronzové nástroje, které nekorodují a které jsou docela tvrdé, mě ale napadlo prozkoumat, jak to vlastně je s vlastnostmi obou materiálů. Protože nekorozivnost bronzu je docela velká výhoda!

Asi nejpřehlednější srovnání jsem našel v článku Olega D. Sherbyho a Jeffrey Wadswortha Ancient blacksmiths, the Iron Age, Damascus steels, and modern metallurgy.

Graf (který si můžete také prohlédnout na ResearchGate) ukazuje, že měď a počáteční bronzy byly zhruba stejně tvrdé, resp. spíše měkké. Dále je vidět, že opracování zastudena nebo za zatepla dokázalo tvrdost zvýšit na dvojnásobek u všech materiálů. Nejdůležitější je ovšem třetí sloupec, do kterého zařazuje společně vysoce legované bronzy a kované železo. Tedy jejich tvrdost byla srovnatelná.

Krom toho je tu řada dalších zajímavých informací:

  • Konstatuje, že vyrobit železo je techologicky snazší, protože nevyžaduje úplné roztavení, zatímco výroba bronzu potřebuje tři oddělené tavné procesy.
  • Spekuluje, že doby bronzová i železná by měly začínat ve stejný čas (který umisťuje zhruba 7000 let př. n. l.), a dokonce i jejich vrcholy se podle autorů víceméně překrývají.
  • Vysvětluje, jak mohli kováři poznat správný poměr železa a uhlíku.

Takže pokud jde o tvrdost, byly nástroje a zbraně srovnatelné. Ostatně pro běžné zbraně není tvrdost jediná důležitá vlastnost. A co jiné vlastnosti?

  • Bronz především není tak pružný a buď se ohne, nebo zlomí. Samozřejmě materiál se snadno recykluje, stačí ho roztavit a znovu zpracovat – to ale během bitvy moc nepomůže.
  • Kompenzovat tyto nevýhody se dá větší masivností, ale meč je pak zase těžší. Obecně vzato z toho vyplývá, že ocelové zbraně mohly být při stejné velikosti lehčí, nebo při stejné hmotnosti delší (což u meče bude výhoda).
  • Pak tu máme již zmíněnou odolnost korozi – sice s časem nějaké povrchové reakce probíhají a materiál získává patinu, ale nikdy nezkoroduje skrz. To bude asi výhoda hlavně pro nástroje, používané ve vlhku, v zemi apod. (O zbraně se válečníci museli starat tak jako tak.)
  • A nakonec ještě něco o zhutňování a opracování – Rakousko-Uhersko dokázalo vyrábět bronzová děla s vlastnostmi děl ocelových: Přísně střežené tajemství ocelového bronzu.

Co mě zarazilo – dokonce prý byly pochybnosti, jestli bronzové meče vůbec byly používané v boji. Jestli to nebyla dekorace, uložený majetek nebo ceremoniální nástroj. Každopádně velká experimentální studie potvrdila, že škrábance a další narušení povrchu na nálezech odpovídají skutečným technikám (české shrnutí v článku Byly bronzové meče ve starověku funkční?, originální studie Bronze Age Swordsmanship: New Insights from Experiments and Wear Analysis – prohlédněte si obrázky všemožných záseků).

A pak tu mám ještě video destruktivního testování bronzového meče od borce, který si říká Skallagrim. Jeho youtube kanál stojí za prohlédnutí.

Problematika je tedy složitá; nejvyspělejší bronzy byly určitě lepší kvality než počáteční zbraně železné, resp. kované. S rostoucími zkušenostmi se zušlechťováním se už ocelové zbraně svou tvrdostí a pružností dostaly mnohem dál. Bronz ovšem není mrtvý ani dnes. Jedna z jeho zajímavých vlastností je, že při úderu nevydává jiskry a proto se kupříkladu bronzová kladiva dají používat i ve výbušném prostředí.

12345
1613157960000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online