Wuwejův zápisník

Steven R. Gundry: Skryté nebezpečí zdravých potravin

28.11.2019 22:45, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -
obálka Skryté nebezpečí zdravých potravinJíte zdravé potraviny, spoustu zeleniny, celozrnné pečivo, a myslíte si, že pro sebe děláte to nejlepší? Možná to neplatí. Kupříkladu ty celozrnné výrobky - Gundry říká, že existují dva typy plodin; jedny, které chtějí být rozšiřovány. Semeno je v odolné pecce, zatímco plod vyzývá ke konzumaci.

Jedním z takových prostředků je barva. (Z toho důvodu mají všechna zvířata, jež se živí ovocem, barevné vidění.) Rostliny však nechtějí, aby se semena jedla dřív, než se vytvoří dostatečně pevná pecka, takže prostřednictvím barvy nezralého ovoce (obvykle zelená) vysílají predátorům signál „Ještě ne!“. Pro případ, že by predátor nedokázal signál interpretovat, rostliny často zvyšují hladinu toxinů v nezralém ovoci, aby bylo zcela jasné, že vhodná doba zatím nenastala. (Str. 26)

Mimochodem další trik je fruktóza, která nevede k pocitu sytosti, takže ovocem se dá krásně přibrat na váze. To je rostlině samozřejmě jedno, ona potřebuje, aby plodů bylo snědeno (a odneseno vytrousit jinam) co nejvíc. A co se týče toxinů, co se s nimi asi stane, když se ovoce dnes podtrhává, aby vydrželo transport, a nechává se „dozrávat“ uměle?

Naopak druhý typ plodin potřebuje semena rozsypat na stejné lokalitě, protože ta je pro ni ideální, a konzumaci se brání.

Místo tvrdého obalu obsahují nahá semena jednu nebo více chemických látek, které predátory oslabují, paralyzují nebo v nich vyvolávají nevolnost. Predátoři, kteří se jednou poučili, už tak podruhé neudělají stejnou chybu a rostlině se raději vyhnou. Mezi tyto látky patří fytáty, často považované za antinutriční látky, protože blokují vstřebávání minerálů ze stravy; tripsinové inhibitory, které brání správné funkci trávicích enzymů a narušují růst predátora; a lektiny, které mají za úkol poškodit mezibuněčnou komunikaci, mimo jiné narušením střevní bariéry a způsobením onemocnění označovaného jako syndrom zvýšené propustnosti střev. Obilniny ve skutečnosti obsahují všechny tři ochranné chemické látky ve vláknitých slupkách, plevách a otrubách. (Str. 28)

Vysoká konzumace celozrnných produktů tak může vést k zánětům a dalším zdravotním potížím. Paradox, že? Inu proto se také autorova metoda / dieta nazývá Plant Paradox.

Také popisuje jedno riziko geneticky modifikovaných potravin, které mi dosud unikalo. Ona totiž jedna z nejčastějších modifikací je odolnost proti herbicidům, třeba roundupu, díky níž se pole může „ošetřovat“ bez rizika k pěstovaným plodinám. Až tedy na to, že plodiny pak obsahují rezidua daných látek a my se pak jimi krmíme…

Glyfosát obsažený v celozrnných produktech, sójových bobech a fazolích jim způsobil otravu a tělo nedokázalo produkovat vlastní serotonin a tyrosin. Nejenže byla paralyzována šikimátová cesta a zablokován přísun těchto tří aminokyselin, ale došlo též ke změně složení střevní mikroflóry, a v důsledku toho k vymírání prospěšných střevních bakterií.

S danými fakty je těžké se vyrovnat, ale to nejhorší teprve přijde. Normální střevní mikroflóra dokáže zpracovávat lepek. Pokud ji vyhubíte tím, že jíte potraviny obsahující lepek, fazole nebo sóju, které byly ošetřeny roundupem, ztratíte najednou hlavní ochranu, díky níž byl lepek pro většinu lidí neškodný. To znamená, že i vy se stanete citlivými vůči lepku. Kromě toho se roundup váže na lepek, čímž z něj činí antigen (schopný vyvolat imunitní reakci) dokonce i u lidí, kteří nejsou citliví vůči samotnému lepku. Ale počkejte, to ještě stále není vše. Roundup také paralyzuje klíčové jaterní enzymy (skupina enzymů cytochrom P450), které přeměňují vitamin D do formy využitelné tělem k recyklaci cholesterolu – což znamená, že účinně zvyšuje hladinu cholesterolu v těle! Vitamin D navíc potřebujete k opravě poškozené střevní stěny. (Str. 97)

Dobrou chuť. A v tomto stylu autor pokračuje. Rozebírá narušení střeva, popisuje sedm zdraví nebezpečných látek, vysvětluje, proč kvůli moderní výživě přibíráme a jsme nemocní (slyšeli jste o kyselinách N-acetyl-neuraminové a N-glykol-neuraminové?), … Informací je tolik, že vám z toho půjde hlava kolem.

V druhé části kniha nabízí samotný výživový program Plant Paradox. Ve třech stupních (očista; obnova a regenerace; fáze sklízení úspěchů, tedy dlouhodobě udržitelná) radí co dělat a co nedělat, které potraviny jsou povolené, a kterým se rozhodně vyhýbat, a jakými potravinovými doplňky kompenzovat zbývající negativní vlivy.

Třetí část je pak přehled receptů na polévky, hlavní jídla nebo dezerty pro všechny tři fáze.

Po obsahové stránce kniha přináší velmi originální, převratný pohled, který ale působí věrohodně. Tvrzení jsou (vesměs) podložená odkazy na studie, autor se nebojí ponořit do biochemických detailů, a spoustu drobných zmínek či poznámek (třeba o vláknině, že není kartáč na střeva, ale krmivo pro mikrobiom) už jsem viděl i jinde a považuji je za ověřené.

Po stránce formální by se nějaké výtky našly, především je tu takové to americké opakování pořád dokola, zejména v úvodu. A ilustrační příběhy z praxe jsou tak schematické, že by stačil jen jeden univerzální (pacientka měla problém -> navštívila Gundryho -> nasadil Plant Paradox -> zázračné uzdravení).

Každopádně obsah je natolik odlišný od mainstreamu (i alternativ), že stojí za přečtení, posouzení a vyzkoušení každým, kdo se o zdravé stravování alespoň trochu zajímá.

Odkazy:

nakladatelství Grada Publishing, Praha 2019, ISBN 978-80-247-4044-7, cena 369 Kč

12345
1574977500000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online