Wuwejův zápisník

Cori Dusmannová: Minecraft - průvodce pro rodiče

13.07.2019 18:30, Wu | knihy | počítače | komentáře -

obálka knihy Minecraft – průvodce pro rodičeAno, Minecraft zasáhl s plnou parádou i nás. A protože jsem věděl, že je to rozsáhlý svět s milionem pravidel a postupů a bez návodu se neobejdu, musel jsem si nějaký vybrat. Tentokrát jsem ovšem místo online zdrojů zvolil tištěnou knihu. Trochu pro změnu, trochu ze zvědavosti (co asi tak rodičům radí?), trochu abych mohl pohodlně číst kdekoliv.

Principiálně kniha obsahuje dvě skupiny informací. Pochopitelně návod na Minecraft – vysvětlení principů, rozdíl mezi survival a creative, přežití první noci, základní činnosti (farmaření, lovení, stavění, dolování), přehled mobů, surovin, instalace hry, modů, skinů a hraní na serverů. Tak přijde řeč i na nahrávání videí, streamování nebo hlasový chat.

Zajímavější a důležitější je ale obhajoba hraní jako učení se sociálním dovednostem, vysvětlení výhod společné interakce, použití hry jako didaktické pomůcky a praktické rady jak stanovit pravidla, vyhýbat se závislosti nebo zvládat vypjaté emoce. Pedagogicko psychologický rozměr.

Navíc se zde formují sociální vazby – a sociální rozdíly. Cíle jsou dané, a lidé zde spolupracují pro dobro všech nebo soutěživě proti sobě navzájem. To vede k tomu, že se do hry více zapojují. Míra učení, které se zde odehrává, vás může překvapit.

Hráči spolu vzájemně potřebují komunikovat, plánovat a stanovovat cíle. Musejí si rozdělit úkoly, podělit se o práci a vyjednávat a spravovat sdílený prostor a zdroje. Dokonce i na serverech zaměřených především na boj se hráči často sdružují v týmech. Učí se být trpěliví a pomáhat svým nejslabším hráčům, aby se dostali dál. Musejí se učit plánovat dopředu, využívat příležitosti a být spontánní. (Str. 211)

Zatímco technická část je určená úplným začátečníkům a některé věci tam nenajdete (že Minecraft Pocket Edition je teď Bedrock, že počítačová a Bedrock edice jsou nekompatibilní a to ani když si vystartujete vlastní server), část pro rodiče je univerzálně platná. Vlastně nejcennější poznatek, který jsem si z knihy odnesl, se Minecraftu netýká:

Za ta léta, co pracuji s teenagery, jsem zjistila, že rozhovory tváří v tvář vyvolávají často obranné či podrážděné reakce. Dlouhodobě rodičům doporučují, aby se svými dětmi zkusili komunikovat během nějaké vedlejší činnosti – například během mytí nádobí nebo přípravy jídla nebo i při jízdě v autě. (Str. 227)

Pokud jste o Minecraftu z dětského pokoje něco zaslechli, doporučuji se na knihu podívat.
(Hraní stejně nakonec propadnete… )

Odkazy:

nakladatelství Grada Publishing, Praha 2015, ISBN 978-80-247-5286-0, cena dnes kolem 90 Kč

12345
1563035400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online