Wuwejův zápisník

Berndt Rieger: Štítná žláza

09.07.2019 22:53, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Štítná žlázaŠtítná žláza ovlivňuje metabolismus člověka a její fungování (nebo nefungování) je opravdu důležité. I drobné omezení nebo zánět mohou stát za spoustou nejasných problémů, od únavy, přes deprese až po problémy s váhou. A to nemluvím o poruchách vážných. Proto neuškodí něco si o ní přečíst – a Riegerova kniha je dobrý úvod.

Předestírá vám možnosti šetrné, účinné samoléčby počínajících poruch funkce štítné žlázy, a navíc vám ukazuje, co můžete dělat u těžkých onemocnění štítné žlázy, jež patří do rukou odborníků. Kniha vám chce ale také poskytnou přehled technických a farmakologických možností školní medicíny a předvést vám, jak je lze integrovat do celostního léčebného postupu. Chceme vás totiž vybídnout k šetrnému přístupu k jednomu z našich nejcennějších orgánů, jehož diferencované hormonální působení nám dopomáhá k tomu, abychom se stali lidmi, jakými opravdu jsme. (Str. 12)

Po vysvětlení povahy štítné žlázy, účinků jednotlivých poruch a možnostech jejího vyšetření (názvy kapitol: Ultrazvuk ukáže velikost a strukturu štítné žlázy, Scintigrafie měří aktivitu tvorby hormonů ve tkáni, Biopsie umožňuje jednoznačně určit tumorovou tkáň, Laboratorní nálezy nejsou vždy spolehlivé, Autoprotilátky a tumorové markery k určení závažnosti chorob štítné žlázy) následuje kvíz, kde z odpovědí na sadu jednoduchých otázek můžete odhadnout svůj typ metabolismu, zda vaše štítná žláza je spíše „hyperfunkční“, nebo „hypofunkční“. Samozřejmě je to jen pomůcka, která nemůže nahradit vyšetření, ale v počátcích může alespoň naznačit.

(A vyšetření si můžete nechat udělat v laboratoři jako samoplátce.)

Další dvě kapitoly už se týkají terapie. Jedna obšírně řeší problematiku jodu, jeho obsah v potravě, jaké množství je zdravé a doporučené dávkování, druhá pak přírodní léčbu. To je asi nejdůležitější část knihy; radí především s výživou, dotýká se ale i homeopatie, Schüsslerových solí, bylin a působení terapie živly. Pří závažných onemocněních, jako jsou struma, Basedow, Hashimoto nebo rakovina už pochopitelně jde především o podpůrné a posilovací působení přírodní terapie, tyto problémy už se bez intenzivní pomoci medicíny neobejdou. Knihu uzavírá Malá encyklopedie štítné žlázy: hesla, výklady, tabulky, odkazy na literaturu (Knihy pro inspiraci), poznámky a rejstřík.

Že je kniha výborný úvod do problematiky jsem zmínil hned na začátku; o některých terapiích sice můžete mít pochybnosti, ale prevence je důležitá a lidská kombinace tělo-mysl (případně ještě přidejte duši a ducha) je nevyzpytatelná.

Odkazy:

nakladatelství Euromedia Group, Praha 2019, ISBN 978-80-7549-912-7, cena 249 Kč

12345
1562705580000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online